nahoru

Brexit a gender kvóty: Není v EU něco špatně?

Jiří X. Doležal 12. července 2016 • 14:00
Theresa Mayová
Theresa Mayová
• foto: 
Profimedia.cz

Gender kvóty zajišťující náležité poměrné zastoupení žen pokud možno všude jsou typickým atributem Evropské unie. Jak je však možné, že ve Velké Británii se okamžitě po rozhodnutí opustit EU dostaly k moci ženy?

Na gender kvótách je z jejich samé podstaty zjevné, že jde o kravinu. Lidé nemají být oceňováni a dosazováni do funkcí podle pohlaví, rasy nebo barvy vlasů, ale podle schopností ten který konkrétní post zastávat. Jistou výjimku můžeme najít u prostitutek, kde je pohlaví opravdu důležité, ale díky evropským kampaním za normalizaci transgender se to, myslím, dá uspokojivě řešit i tam. Tato eurounijní byrokratická a sluníčkářská kravina — gender kvóty — má hájit ženy před diskriminací a umožňovat jim vstoupit do pozic, které by jinak obsazovali falokrati a mužští šovinisté.

Ještě před měsícem, dokud byla Británie členem EU bez výhrad a námitek a optimisté věřili v její setrvání v Unii, vedli britskou politiku samí chlapi. Lídr kampaně za brexit Boris Johnson, premiér David Cameron a jako hlavní eurooptimistický sluníčkář, takový anglický Dienstbier, šéf labouristů Jeremy Corbyn.

No a pak britská veřejnost poslala Evropskou unii, včetně jejích gender limitů, do háje. A záhy poté se vlády v Británii ujaly ženský. Královna (ženská) byla ve funkci už před referendem, a navíc má funkci v podstatě jen symbolickou. Ale nezůstalo u královny. Včera se ukázalo, že nástupkyní rezignovavšího premiéra Camerona bude paní Theresa Mayová (ženská), a to těsně poté, co stáhla kandidaturu její jediná protikandidátka, současná náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová (taky ženská). A u labouristů o post šéfa proti marxistovi Corbynovi kandiduje taky ženská, soudruh se bude muset popasovat s Angelou Eagleovou.

Pokud to mohu nějak shrnout: EU propaguje gender kvóty proti diskriminaci žen, ale za její éry šéfovali britskou politiku chlapi. Zato ihned poté, co se od Unie Británie distancovala a vzdálila se od gender kvót, se tam ujaly politické moci ženy. Z této reality vyplývá, že členství v Evropské unii brzdí na národní úrovni šance žen podílet se na vrcholné politice. Sakra — neudělali soudruzi z Brusele někde chybu?

Diskuse ke článku