JIŘÍ X. DOLEŽAL: Migrační vlna. Křesťanské zásady zastaraly! | Reflex.cz
nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Migrační vlna. Křesťanské zásady zastaraly!

foto JIŘÍ X. DOLEŽAL14. srpna 2015 • 13:00
Křesťanské zásady zastaraly!
Křesťanské zásady zastaraly!
• foto: 
profimedia.cz

Migrační vlna uprchlíků valící se do Evropy nás přinutí vzdát se části vlastní identity a hodnot, na kterém naše judeokřesťanská civilizace stojí. Je to škoda, že se musíme vracet k primitivnějším modelům chování.

Dva tisíce let se v Evropě civilizace a společenské postoje a normy formují na základě křesťanství, ideologie pokročilé zemědělské společnosti, kdy nejefektivnější způsob komunikace s ostatními - i cizími - lidmi je kooperace. Na základech milosrdenství a lásky k bližnímu stojí naše hodnoty, naše zákonodárství a naše bazální osobnostní postoje. To, že je někdo cizinec, neznamená v Evropě už stovky let, že by to automaticky byl nepřítel. Pokud tedy neútočí. Tento výklad a systém fungování světa je možný tehdy, když toto pravidlo hry dodržují všichni její účastníci.

Když se však významná součást hráčů těmito zásadami přestane řídit a místo kooperace volí konfrontaci, byť třeba jen konfrontaci formou migrační vlny zcela nad poměry cílových regionů, začíná být křesťanský postoj k cizímu - je to bližní - hrubě škodlivý a může ohrozit vlastní přežití.

Počet obyvatel zemí MENA - arabský svět - má čtyři sta milionů obyvatel. Pákistán a Afghánistán mají dvě stě milionů obyvatel. Počet obyvatel Afriky je jedna miliarda sto milionů lidí. Dohromady jedna miliarda sedm set milionů lidí. Pokud bude chtít do Evropy každý třetí, jde o šest set milionů lidí, z toho značná část lidí dosud žijící v kmenovém systému. Zdrcující většina z nich vzhledem k poměrům v rodné zemi splňuje kriterium uprchlíka. Evropa má sedm set čtyřicet mega obyvatel - ale včetně Ruska, kam tato uprchlická vlna nesměřuje. Takže v reálných číslech je tomu tak, že na každého Evropana stojí ve frontě na azyl v Evropě alespoň jeden obyvatel zemí, odkud nyní uprchlíci přicházejí. Evropa nemá nejmenší šanci podobnou vlnu zvládnout, a už jen přijetí pěti procent potenciálních zájemců - to je třiceti milionů lidí - by zcela rozložilo naši společnost. Takže na křesťanské zásady můžeme v klidu zapomenout, protože by jejich dodržování neoddiskutovatelně vedlo k našemu zániku.

Historickou spirálou se nám po dvou tisících let pokročile zemědělského křesťanství zpět vrací svět zákonů Tóry, Starého Zákona. Kmen má v poušti jednu studnu a jeden okruh pastvin, která nestačí pro členy jiných kmenů. Proto necháváme milosrdenství rezervované pro členy vlastního kmene, a s ostatními, když nám vlezou na teritorium válčíme, zabíjíme je a všemožně se snažíme jim v přístupu na naše území zabránit. Stačí jedno sucho - celkem kdekoliv na planetě, jde jen o tom, aby o pár dolarů zvedlo ceny jídla. O pár dolarů, které polovina obyvatel třetího světa prostě nemá. Pak se hnou desítky, a spíše stovky milionů lidí. A pokud se nevzdáme křesťanských zásad milosrdenství, lásky a soucitu s každým i mimo vlastní kmen a křesťanské pohostinnosti, tak nás ta migrační vlna smete. Už teď je zcela reálné, že nás dovedla k výraznému omezení schengenské volnosti, a obnovení hranic jako za středověku je otázkou několika týdnů. Evropskou civilizaci současná migrační vlna zcela nepochybně dovede k vlastnímu zrigidnění a snížení liberálních svobod.

 

foto JIŘÍ X. DOLEŽAL

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější