JAN JANDOUREK: Stát milostivě vrátí církvi dvě zchátralé budovy na Hradě | Reflex.cz
nahoru

JAN JANDOUREK: Stát milostivě vrátí církvi dvě zchátralé budovy na Hradě

Jan Jandourek16. července 2015 • 18:00
Prezident Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka podepíší memorandum o převedení Jiřského kláštera a Nového probošství církvi
Prezident Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka podepíší memorandum o převedení Jiřského kláštera a Nového probošství církvi
• foto: 
profimedia.cz

Prezident Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka podepíší memorandum o převedení Jiřského kláštera a Nového probošství církvi. Stát se v náraavě křivd moc nepředá.

Trvalo to dost dlouho, několik let. Komunistický režim zabavil na svém počátku budovy patřící církvi, včetně katedrály, a k vrácení se moc neměl, respektive vůbec. V tomto případě jde také o pozoruhodný výsledek s dodatečnými podmínkami.

O navrácení obou budov církvi mluvil Zeman už loni na podzim. Zdůvodnil to tím, že oba objekty jsou zchátralé a potřebují opravy, na které stát nemá. Zeman tehdy řekl i to, že církev by se měla zavázat, že památky opraví. Do konce ledna 2016 by měla vzniknout smlouva, podle které musí církev památky do pěti let opravit a církev se vzdá nároků na další budovy v areálu Hradu.

Kancelář prezidenta republiky odmítla vydat další budovy ukradené komunistickým režimem s tím, že změna vlastníka by mohla ohrozit bezpečnost hlavy státu. Církev usilovala například o Mladotův dům, Staré probošství, šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky.

Není moc jasné, jak by bezpečnost hlavy státu mohlo ohrozit, kdyby církev měla domy ve Vikářské ulici. Že by do nich pronikli teroristé a ostřelovali raketami Hrad? Nebo ze střechy Starého probošství? Tomu nemohou sami věřit. Jde prostě o kombinaci bolševické zastydlosti s chamtivostí. Dovedu si představit, jak hned vystartují různí novohusité a budou pokřikovat, že církev má být chudá a že pokud jí někdy něco patřilo, tak jen proto, že peníze vydřela z lidí na smrtelném loži tím, jak je strašila peklem. Bývalá spisovatelka Lenka Procházková by zase měla o čem psát, když už jiná témata léta nemá. Nesmysly nemá cenu se zabývat.

Pikantní je ta zmínka o tom, že stát na opravu památek nemá, tak ať to tedy udělá církev, když se jí ty poškozené budovy milostivě vrací. To je dost problém státu, neměl krást, když se o to neumí starat. Je drzost si nakrást, vrátit jen něco, navíc zdevastované a ještě si klást podmínky.

Církvi se mělo bez průtahů vrátit všechno, rychle a omluvit se. To bychom ale chtěli asi moc.

 


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější