nahoru

William Mortensen: Fotografický antikrist, kterého chtěli kolegové vymazat z historie

Martin Mrázek 4. ledna 2023 • 10:00
William Mortensen: Fotografický antikrist, kterého chtěli kolegové vymazat z historie
foto: William Mortensen

Na konci 20. let 20. století se William Mortensen stal jedním z nejslavnějších fotografů v USA. Proslavil se piktorialistickými snímky s tematikou mučení a smrti. Veřejnost ještě tehdy nebyla na takové výjevy zvyklá a Mortensen dokázal šokovat. U jeho práce bylo často těžké odhadnout, zda jde o fotografii nebo o obraz. Snímky zasazoval do fantastických prostředí ve snaze ještě více umocnit dojem z celé kompozice. Před Mortensenovým objektivem se vystřídala řada tehdejších hollywoodských hvězd. A to i ty největší, jakými byli například Rudolph Valentino či Lon Chaney.

Piktorialistickým stylem ale Mortensen provokoval nastupující generaci fotografů. Ti prosazovali realistické zobrazení bez jakékoliv manipulace. Když umělec své romantické malířské efekty obhajoval, začal být puristicky smýšlejícími fotografy ostrakizován. Ansel Adams, slavný krajinář, jej považoval za „ďábla“ a „antikrista“. A společně s ostatními významnými kolegy se ho snažil vymazat z historie. To se mu nakonec takřka povedlo. S příchodem realistické válečné fotografie ustupovaly manipulativní snímky stále více do pozadí. 68letý William Mortensen umírá v roce 1965. A to v naprostém zapomnění.

Po desítky let přežíval jeho odkaz jen v úzkém kruhu obdivovatelů. Až během posledních let bylo Mortensenovo dílo znovuobjeveno. Vydávají se pochvalné texty ohledně jeho technik a v roce 2013 byla publikována kniha Roberta Balcomba – Me and Mortenson. Balcomb v ní vzpomíná na dobu, kdy se od piktorialistického mistra učil. Jestli si kdysi slavný fotograf zaslouží více pozornosti, nebo další desítky let v zapomnění, zjistíte v naší galerii.


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo