Ve Francii se rodiče a škola hádají, zda se mají děti učit Lennonovu Imagine v arabštině | Reflex.cz
nahoru

Ve Francii se rodiče a škola hádají, zda se mají děti učit Lennonovu Imagine v arabštině

Lukáš Lhoťan29. června 2015 • 08:00
Ve Francii se rodiče a škola hádají, zda se mají děti učit Lennonovu Imagine v arabštině
Ve Francii se rodiče a škola hádají, zda se mají děti učit Lennonovu Imagine v arabštině
• foto: 
profimedia.cz

Francouzská policie začala vyšetřovat údajné rasistické projevy a vyhrůžky ze strany rodičů žáků jedné základní školy. Oznámeni podali učitelé, kterým se nelíbilo, že rodiče odmítli nechat učit své děti zpívat arabsky.


Podle francouzského webu thelocal.fr celý spor vznikl kvůli záměru učitelů ke konci školního roku naučit žáky píseň „Imagine“ od Johna Lennona v různých jazycích včetně arabštiny. K celé kauze došlo na ostrově Korsika ve městě Prunelli-di-Fiumorbu.

Učitel Hallard Annelyse řekl francouzské televizi, že se mezi rodiči zvedla vlna odporu proti tomu, aby se jejich děti učily zpívat arabsky. V reakci na to podali někteří učitelé oznámení na policii s podezřením na rasistické hrozby a policie začala celou věc vyšetřovat.

Mezi žáky školy jsou i arabské děti a podle rodičů si muslimské děti chodí vyzvedávat jejich matky se zahaleným obličejem.

„Už teď si chodí ženy v burkách vyzvedávat děti ze školy a ony chtějí ještě k tomu začít zpívat arabsky? Co bude následovat? Celá báseň v arabštině? A jak to bude vypadat za deset let?“ řekl anonymně jeden z rodičů francouzským novinářům. Naopak jiní rodiče v tom nevidí problém a snahu, aby se děti učily zpívat v arabštině, podporují jako způsob, jak čelit předsudkům vůči muslimům.

Poté, co učitele nahlásili některé z rodičů jako rasisty na policii, se na cestě u školy objevil nápis v korsičtině: „Arabové pryč“.

Autor je publicista.


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější