ANDREA HOLOPOVÁ: Povinné kvóty na uprchlíky možná neprojdou. Brusel narazil a Rakousko přestalo udělovat azyl | Reflex.cz
nahoru

ANDREA HOLOPOVÁ: Povinné kvóty na uprchlíky možná neprojdou. Brusel narazil a Rakousko přestalo udělovat azyl

Andrea Holopová15. června 2015 • 09:56
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
• foto: 
Globe media / Reuters / Alessandro Bianchi

Podle italského deníku La Stampa Evropská komise zvažuje, že svůj návrh na zavedení povinných kvót na imigranty stáhne. Prý není dost zemí, které by odpůrce kvót přehlasovaly. Rakousko pak na protest zastavilo udělování azylu cizincům.

La Stampa citují vysoce postaveného diplomata, který tvrdí, že Evropská komise zvažuje, že svůj návrh na přerozdělení uprchlíků z Řecka a Itálie do všech zemí EU stáhne a že místo toho navrhne plán na dobrvolné převzetí uprchlíků.

Téma kvót na imigranty totiž může způsobit rozkol v Evropské unii a ohrozit schengenský systém volného pohybu osob, který je pilířem evropské integrace. Bohatým státům EU vadí, že věština imigrantů nakonec směřuje k nim.

Evropská komise narhla rozdělení 24 tisíc imigrantů z Itálie a 16 tisíc z Řecka do všech členských států. Proti se ale staví země střední Evropy (včetně České republiky a Pobaltí), které dosud žádné muslimské menšiny nemají.

Německo a Francie se ve společném prohlášení ohradily nikoliv proti kvótám jako takovým, ale proti tomu, že kvóty jsou pro ně „nespravedlivě velké“, jinými slovy, že země jako Česko by měly přijmout více imirantů, než kolik navrhla Evropská komise. Podle návrhu by na nás mělo vyjít 1184 uprchlíků, na Německo sedm tisíc tři sta šedesát osm.

Rakouská ministryně vnitra mezitím oznámila, že její země na protest proti neochotě některých států přijmout kvóty zastavuje proces vyřizování žádostí o azyl.

Proti sobě tak v Unii stojí státy, které už muslimské uprchlíky mají a chtěly by, aby se s nimi země střední a východní Evropy „solidárně“ podělily, a země bývalého komunistického bloku, které přerozdělení odmítají.

EU tak hrozí vážná roztržka. La Stampa cituje vysokého úředníka z Bruselu, podle kterého by odmítnutí plánu povinných kvót „mohlo být začátkem konce evropské integrace a útokem na schengenský systém“. Pokud kvóty nebudou přijaty, Itálie prý může nechat migranty putovat dál po Evropě a země jako Německo a Rakousko budou v pokušení obnovit hraniční kontroly.

Jestli Evropskou unii nakonec rozloží vlna uprchlíků z Afriky a Asie a evropské státy se vrátí k pravidelné kontrole hranic, pak zřejmě integrace nestojí na pevných základech.Klíčová slova: holopova


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,090
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější