Vláda dá milostivě důchodcům 600 korun. Mladí by se ale neměli dostávat do této podřízené pozice | Reflex.cz
nahoru

Vláda dá milostivě důchodcům 600 korun. Mladí by se ale neměli dostávat do této podřízené pozice

Andrea Holopová12. června 2015 • 16:00
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
• foto: 
ČTK

Vláda místo obvyklého pravidelného zvýšení důchodů přidá důchodcům jednorázově 600 korun. A ti budou rádi. Je to ale smutná radost bezbranných starých lidí z milostivého rozhodnutí politiků. My mladší bychom se neměli chtít dostat do této podřízené pozice a neměli bychom se na státní důchody vůbec spoléhat.

Přidat jednorázově 600 korun je stejné jako zvýšit důchody o 50 korun měsíčně. Jednorázově 600 ale asi zní líp. Ze státního rozpočtu se na toto zvýšení dá 1,7 miliardy korun. V příštím roce by pak důchody měly od ledna vzrůst o jedno procento, tedy asi o sto korun měsíčně oproti současnému stavu, což bude kompenzovat inflaci a z jedné třetiny nárůst reálných mezd v ekonomice.

Je smutné pozorovat penzisty, kteří čekají jako na smilování na rozhodnutí politiků¨, a jak jejich životní standard závisí na rozhodnutí druhých. Být důchodcem pro mnohé znamená být zcela závislým na vládě. Jedná se přitom o lidi, kteří obvykle celý život tvrdě pracovali a odváděli desítky let pojistné na svůj důchod.

Přispívali ale do „průběžného systému“, takže jejich příspěvky se rozplynuly ve výdajích – a důchody dnešních penzistů zase závisí na tom, kolik do rozpočtu platí dnešní pracující.

Dnešní mladí lidé asi vesměs vědí, že na státní důchod nelze spoléhat. Miliony lidí si již platí příspěvky do soukromých penzijních fondů, kupují si byty do osobního vlastnictví, investují do svých firem.

Důchod od státu bude zkrátka takové malé přilepšení. Ale základ, ze kterého budeme žít, si musíme vytvořit sami.Klíčová slova: andrea holopová


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější