nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Data 16 tisíc dlužníků VZP si lehce otevřete na webu. Únik dat? Nová politika?

Jiří X. Doležal 13. září 2014 • 08:29
JIŘÍ X. DOLEŽAL: Data 16 tisíc dlužníků VZP si lehce otevřete na webu. Únik dat? Nová politika?
foto: profimedia.cz

Po vyhledání magického hesla, které vám neřeknu, vám Google nabídne hned dva odkazy, co vedou k dokumentům Všeobecné zdravotní pojišťovny. A obsahují data o dlužnících.

 

První nese název „Seznam plátců, jejichž celkový dluh na pojistném na zdravotní pojištění a penále činil k 31.7. 2014 částku vyšší než 0,3 mil. Kč.“ Autorem dokumentu je podle elektronických stop „Vydra Martin RNDr. (VZP ČR Ústředí)“, uložil „Čondl Jiří (VZP ČR Ústředí)" 3. listopadu 2011 v 13:23:25. Naleznete je na adrese www.vzp.cz/uploads/document/*********.***

Druhý dokument se váže k loňskému roku. „Seznam plátců, jejichž celkový dluh na pojistném na zdravotní pojištění a penále činil k 31.8. 2013 částku vyšší než 0,3 mil. Kč.“ Opět na stejné adrese - jen název souboru je jiný. Naposledy uložil Nezbeda Michal Bc. (VZP) ve stejný den jako ten soubor z roku 2014. Kluci z VZP dělají změny každý rok do starého souboru, jen ho přejmenují a přepíší název.

V obou souborech jsou kolonky Okres, Identifikační číslo organizace/ datum narození, Název/Jméno, Adresa, Dluh celkem. A všechny údaje jsou vyplněné. A dohromady jsou takto na webu plně k dispozici.

Vidím dvě možnosti. Buď VZP přichází s revolučním postupem veřejné pohany svých dlužníků, a tak je naplno vysolila na web, aby je přiměla k zaplacení. Rozhodl o tom konkrétní manažer a jde o běžné provozní rozhodnutí. A pak existuje druhá možnost - že je seznam přes Internet dostupný omylem, a jinak jistě plně kompetentní lidí z IT odboru VZP udělali někde malou chybku. Anebo existuje jiná příčina, kterou si neumím představit.

Bez ohledu na to, která varianta platí, si dovoluji požádat VZP o vysvětlení, co to celé znamená, a o informaci, zda budu (i když jim nedlužím) podobně zveřejněn i já. Jsem u nich, a potřebuju vědět, jestli mám změnit pojišťovnu.

Také prosím pány z VZP a pány z Úřadu na ochranu osobních údajů, aby celou tu legraci okomentovali. Kdyby snad někdo, třeba policie, chtěl vidět podklady, originály stažených elektronických dokumentů, tak je archivujeme je v redakci Reflexu.

Za rok 2013 jsou zveřejněny údaje 8377 subjektů, občanů i firem, včetně jména, dat narození, adresy a výše dluhu, za rok 2014 bylo postiženo 8395 subjektů. Celkem 16,5 tisíce postižených.

Na závěr dotaz: Kdo kompetentní z VZP je za to zodpovědný?
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější