nahoru

Povinné odvody do armády, jsme tam, kde jsme byli

Jan Jandourek13. června 2014 • 17:00
Česká armáda
Česká armáda
• foto: 
profimedia.cz

V české armádě nyní slouží zhruba 20 000 profesionálů, v případě ohrožení je ale potřeba o desítky tisíc vojáků více. Armáda může v současné době povolat občany až poté, co parlament vyhlásí ohrožení státu.

„Pokud bychom dnes potřebovali povolat lidi do armády, tak první odvedenec by podle našich odhadů dorazil nejdříve za 72 dní,“ řekl deníku Hospodářské noviny Pavel Ťulák z generálního štábu. Navíc je pro armádu prakticky použitelný jen ten, který prošel výcvikem nejpozději před pěti lety. Poslední branci ale absolvovali základní službu před deseti lety, podle Ťuláka už nejsou připraveni. Pokud by byl zákon schválen, mohla by pak vláda kvůli blížící se vojenské hrozbě vyhlásit odvody známé z minula. „Odvody by se pravděpodobně dotkly občanů některého ročníku mezi osmnáctým a třicátým rokem života,“ sdělil HN Ťulák. Stát by poté mohl nařídit povinné vojenské cvičení trvající minimálně tři měsíce. Lidem by podle chystaného zákona hrozily za vyhýbání se odvodu až tři roky vězení.

Bránit ano, ale jinak

Stát má být schopen se bránit. Obrana vlasti před napadením je věcí cti. Ne jako „nejčestnější povinnost“ jako socialismu, ale jako otázka zdravého rozumu, protože kdo by nechtěl bránit své rodiče a děti a bližní. Autor těchto řádek je nevoják, ne že by nechtěl bránit vlast, ale že nechtěl za komunistického režimu „jít na vojnu“, proto tam o vlast nešlo, šlo o udržení „světové socialistické soustavy“ která si žádné udržení nezasloužila. Protože byla zrůdná a každý normální jedinec si musel jen přát její porážku.

Dnes čelíme jiným nebezpečím a může jít skutečně o vlast a demokracii a je potřeba s tím něco udělat, protože minulé vlády se bez rozdílu politické barvy v této oblasti moc nevyznamenaly. Jen je otázka, k čemu jsou v moderní době řízených střel a neviditelných letadel potřeba na honem povolaní civilisté. V hangárech máme desítky zakonzervovaných bitevníků, které nechce ani armáda, která si je objednala, nebo snad politici, jak se v tom má obyčejný daňový poplatník vyznat. Můžeme i laickou myslí předpokládat, že pokud jde o obranu země, dovede i jeden bitevník Alca způsobit větší bojovou sílu než několik tisíc plošně sebraných branců, jejichž nevalnou životnost si lze představit. Odvádět do armády má asi takovou logiku jako odvádět k policii, hasičům nebo do učitelského stavu na základní škole. Nežijeme v době Marie Terezie. Potřebujeme vysoce výkonnou profesionální armádu, popřípadě vybudovat zálohy nadšených dobrovolníků, jsou takoví. Armáda není fuj, konec konců v žebříčcích prestiže dopadá dost dobře, lépe než novináři a duchovní. Ale hlavně jde o to, že bude-li nějaká válka, nedej Bože, bude to válka technologií. Teze, že letadla válku nevyhrávají, už dávno neplatí. Možná neumožní vyhrát nad kmenovými bojovníky v horách, ale umožní s nimi neprohrát.

Češi bývali mezi nejlepšími piloty na světě a dodnes jsou. Možná by se strategická pozornost měla upřít jinam než k metodám z Rakousko-Uherska.Diskuse ke článku

 

Nejčtenější