nahoru

MAREK STONIŠ: Čtěme Zábranu, tam to všechno je

Marek Stoniš 24. ledna 2014 • 10:00
Jan Zábrana
Jan Zábrana
• foto: 
janzabrana.cz

Začetl jsem se do deníků spisovatele a překladatele Jana Zábrany, které začínají krátce po Únoru 1948. Zábrana v nich popisuje hnusnou poúnorovou dobu a je až mrazivě aktuální.

Kdo nevěří, ať si pustí dnešní parlamentní řeči komunistů (ze všech tří vládních stran i komunistické strany), a jejich politické nehoráznosti, které pronášejí jen proto, aby se jeden estébák dostal do ministerského křesla.

Jan Zábrana, 28. srpna 1948:

„Národ dostali do rukou bezohlední hráči. Místní diktátoři rozleptávají život; ne, nedá se v tom žít. Bolí jen, že kořistníků a prospěchářských plavců na všech vodách je mnoho. Je ubohé, že lidé potřebují tak málo. Dostává-li je co do opozice, je to hospodářská stránka. Zásobování je mizerné a v ohledu textilií kritické. To vidí lidé jako chybu režimu a nikoliv to, že je to režim, který zabil Jana Masaryka, politicky zabil Beneše, terorizuje, zbavuje obživy demokratické a myslící občany státu. Člověk je člověku vlkem. Cizí bolest nebolí.“

Toto napsal Jan Zábrana ve svých sedmnácti (!) letech. Viděl jasněji, než většina dnešních dospělých, které nechává lhostejným, jak se na půdě parlamentu a na Hradě relativizuje komunismus a šlape po posledních pětadvacet letech svobody.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější