nahoru

BOHUMIL DOLEŽAL: Schwarzenberg jde do boje

Bohumil Doležal6. srpna 2013 • 15:59
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
• foto: 
ČTK

Po úterním jednání předsednictva TOP09 sdělil předseda strany Karel Schwarzenberg novinářům, že pokud ve středu nedostane Rusnokova vláda důvěru, představí koalice TOP09, ODS a LIDEM veřejnosti kabinet, opřený o 101 hlasů v PS.

Kabinet bude prozatím fungovat jako stínový, přičemž pan Schwarzenberg předpokládá, že prezident Zeman jej „podle obvyklých postupů“ jmenuje. O postupu koalice budou podle ČTK ještě jednat ODS a LIDEM, večer ve 20.00 se pak mají ve Sněmovně sejít koaliční špičky.

Předseda TOP09 volí, jak vidno, otevřenou konfrontaci s prezidentem ve věci pro hlavu státu nejcitlivější. Jsou tu ovšem jakési nejasnosti.

Především doufám, že to pan Schwarzenberg má předjednané se svými stínově koaličními partnery. Pokud by tomu tak nebylo a prostě jen vychází z toho, že TOP09 je přirozeným lídrem v boji za parlamentní demokracii (už to jednou veřejně prohlásil), moc mne zajímá, co tomu řekne zejména paní Karolina Peake, která v poslední době budí dojem, že kouká, kde nechal ve stojedničkové kocábce tesař díru.

Je zajímavé, že pan Schwarzenberg cítil potřebu sdělit tento plán veřejnosti ještě předtím, než začalo jednat předsednictvo ČSSD. Nepochybně to bude motivovat před zítřejším hlasováním o důvěře ty z ČSSD, kteří tvrdí: není na vybranou, buď Rusnok nebo Kalousek. A ovlivní to i pozici předsedy strany Sobotky.

Pan Schwarzenberg vychází z přesvědčení, že prezident Zeman hraje podle stejných pravidel jako on a pan Kalousek. V tom případě by ovšem byl velmi v úzkých. Pan prezident ovšem, zahnán do kouta, se může octnout v pokušení, kterému loni neodolala ČSSD, totiž přenést spor z Poslanecké sněmovny mezi lid a jeho sice nevolené, ale zato hlasité a silné představitele. Bývalá koalice je ve veřejnosti nepříliš populární. Bude mít prezident dost mravních sil, aby odolal? Má k ruce pana Zavadila a jeho odbory, státní aparát, další servisní organizace.

Bitva o osud parlamentní demokracie je ztížena i tím, že je přesně polovina prázdnin a lidé jsou většinou na dovolených. Je to sice maličkost, ale může mít svou váhu.

Pan Schwarzenberg má rád historická přirovnání, např. to k únoru 1948. Mně to připadá přepjaté, nicméně v této souvislosti se mi jedna nápadná podobnost přímko vnucuje. Totiž podobnost této akce TOP09 k tehdejší demisi nekomunistických ministrů. Rád bych věřil, že je to srovnání zavádějící.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější