nahoru

Je deprese dědičná? Budou depresí ohroženy i mé děti?

Cyril Höschl10. prosince 2011 • 06:00
Strom
Strom
• foto: 
Marek Douša

 

Dobrý den, pane doktore! Chtěla bych se Vás prostřednictvím Reflexu zeptat na otázku týkající se depresí a jejich dědičnosti. V naší rodině se deprese „asi dědí“ již třetí generaci. Můj dědeček prožil poměrně pestrý život ve smyslu zažitých stresů a traumat, v pozdějším věku u něj došlo k rozvoji deprese. S depresí se dlouhodobě potýká můj otec, já se léčím od svých 17 let. Zda se deprese v rodině vyskytla ještě před dědečkem, to nevím. Je možné, že se deprese rozvine u nějakého člověka následkem životních traumat a on ji potom předává svým potomkům, tedy že se deprese stane nějakým způsobem dědičnou? Dá se očekávat, že budou depresí ohroženy i mé děti?

Děkuji za odpověď, s pozdravem MN (Prosím, v případě zveřejnění otázky v časopise neuvádějte mé jméno. Děkuji.)

 

Cyril Höschl
Deprese se velmi zhruba dělí na bipolární (maniodepresivita) a unipolární (u postiženého se nevyskytují mánie). V rodinách bipolárních pacientů je riziko bipolární poruchy asi desetkrát a riziko deprese asi třikrát vyšší než v kontrolní populaci. V rodinách pacientů s unipolární depresí je riziko obojího vyšší asi třikrát.

 

To samo o sobě ještě nedává odpověď na otázku, proč tomu tak je. Studie dvojčat a adoptivních dětí však naznačují, že důvodem je nejspíš skutečně genetická vloha. Je-li nemocné jednovaječné dvojče, pravděpodobnost onemocnění u toho druhého je 65–70 %. Jsou-li dvojčata dvojvaječná, je to již jen 15–20 %. Celkově je tato shoda (tzv. konkordance), a tedy genetická podmíněnost vyšší u bipolárních než u unipolárních nemocných. Pro dědičnost svědčí také vyšší riziko i u příbuzných jedinců, kteří spolu nevyrůstali (adopční studie).

 

Zvítězila rozkoš! Designérka Anna Marešová získala cenu za silikonové sexuální pomůcky

 

Problém je, že asi neexistuje „gen“ pro depresi. To, co se dědí, je zřejmě vloha ke zvládání depresogenních vlivů prostředí, například stresu a traumat, jako je ztráta blízké osoby, ztráta zaměstnání apod. Jedním z rysů, jež jsou velmi rizikové pro rozvoj deprese, je neurotismus. To je styl, jakým zpracováváme informace – málo neurotičtí jedinci silněji vnímají to pozitivní a spíše potlačují to negativní, hodně neurotičtí jedinci obráceně. Potvrzují to i výsledky zobrazovacích metod, jež ukazují, na co příslušné oblasti mozku u daných osob více reagují, zda na veselé obličeje, nebo na smutné.

 

Dědičná dispozice temperament vysvětluje asi ze 40–60 %. Takto lze vysvětlit jak to, že ve Vaší rodině se deprese vyskytuje nejméně ve třech po sobě jdoucích generacích, tak i to, že v jiných rodinách tomu tak zdaleka nemusí být.

 

Finále Týdne boje proti blafům je tu! Vyberte jídlo, které vás znechutilo nejvíc

 

Celou věc navíc komplikuje i podezření, že existuje negenetický mezigenerační přenos důsledků určitých traumat, jak ukazují studie potomků obětí holocaustu. Vaše děti tedy budou ohroženy, ale nikoliv nevyhnutelně – řekněme asi třikrát víc než děti ostatní.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,590
22,570
29,870
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější