Voda může být dražší až o třetinu | Reflex.cz
nahoru

Voda může být dražší až o třetinu

Jan Jandourek19. října 2011 • 10:56
Vodárna
Vodárna
• foto: 
Daniel Beran / MF Dnes / Profimedia.cz

Co se stalo? Evropská komise Česku odmítla s konečnou platností proplatit asi 10 miliard korun na lepší kvalitu odpadních vod. Česko může peníze využít na jiné projekty, které se týkají životního prostředí. Ale voda nejspíš podraží.

 

Vodu tak jako tak zdraží vyšší daň z přidané hodnoty (z 10 na 14 procent). Podle lokality může být zdražení různé. V severních Čechách třeba 7,5 procenta.

 

Šéf Severočeské vodárenské společnosti Petr Skokan říká, že velká firma rozpustí náklady mezi víc zákazníků, než je toho schopna nějaká menší vodárna. Pro ni je totiž existence nebo neexistence čističky podstatnou položkou.

 

V čem je zápletka? Evropské komisi se nelíbí, že má dávat peníze na projekty, na kterých pak bude vydělávat nějaká soukromá firma. Vodovodní sítě jsou u nás především ve vlastnictví měst a obcí nebo jimi ovládaných firem. To by samo o sobě nevadilo, ale na provozovatele sítě nebyla vypsána řádná veřejná soutěž. Najednou se abstraktní pojmy, jako třeba "průhlednost" mění v něco viditelného. Třeba peníze.

 

Zdaňme prasárny a nechme hypermarkety prodávat, co chtějí
Petr Holec 17. října 2011 • 10:51

Zdaňme prasárny a nechme hypermarkety prodávat, co chtějí

 

Těch deset miliard asi nakonec dostaneme, ale musíme je investovat jinde  v oblasti životního prostředí. Nabízí se ale pořád ta samá otázka. Jak je možné, že někdo zpacká věci týkající se miliard a nic se neděje? Jedna z možných odpovědí je, že v některých resortech se pořád mění ministři, levice neví, co dělá pravice a politika ničí zdravý rozum. Především politikům. Těm ale zdražení vody tolik vadit nebude, protože vodu moc nepijí.


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější