Vladimir Medinskij

Vladimir Medinskij Zdroj: TASR / Profimedia

Vladimir Putin v nočním vystoupení navrhl Kyjevu vyjednávání (10. - 11. 5. 2025).
Vladimir Putin v nočním vystoupení navrhl Kyjevu vyjednávání (10. - 11. 5. 2025).
Vladimir Putin v nočním vystoupení navrhl Kyjevu vyjednávání (10. - 11. 5. 2025).
Vladimir Putin v nočním vystoupení navrhl Kyjevu vyjednávání (10. - 11. 5. 2025).
Vladimir Putin v nočním vystoupení navrhl Kyjevu vyjednávání (10. - 11. 5. 2025).
13 Fotogalerie

Lhář, Putinův slouha a plagiátor, který hovoří česky. To je Medinskij, který vede jednání s Ukrajinci

Viliam Buchert

Masový vrah Vladimir Putin nebere jednání o příměří s Ukrajinou příliš vážně. Ukázala to i poslední schůzka obou stran v Istanbulu, která cestu k očekávanému příměří nenalezla. Ruskou delegaci tam vedl Vladimir Medinskij, tedy ten samý člověk, za kterého zkrachovala podobná jednání v únoru a březnu 2022. Důvod? Nepřijatelné požadavky Moskvy. Kdo je ale Medinskij? Slouha Putina, který falšuje za státní peníze dějiny, také plagiátor a kritik Západu. Podle některých informací hovoří i česky.

Hlavní vyjednavač Vladimir Medinskij, který se narodil v roce 1970 ve vojenské rodině na Ukrajině, opakoval na dvouhodinovém jednání v Istanbulu stejné nesmysly, jako v roce 2022 po invazi Rusů na Ukrajinu. Putinův poskok u toho vychází podobně jako ruský prezident z bludů, že Ukrajina v podstatě neexistuje, že to je ruské území a podmínkou míru je souhlas Kyjeva s trvalým odstoupením okupovaných území. Na to žádná ukrajinská vláda nemůže přistoupit. Odporuje to mezinárodnímu právu a byla by to sebevražda. Zvláštní je, že takové nebetyčné hlouposti nekritizuje americký prezident Donald Trump, který se snaží jednání zatím neúspěšně ovlivnit.      

Medinskij vede vyjednání s Ukrajinci zjevně proto, že přichází s ideologickými a propagandistickými požadavky, které nelze naplnit a že je naprosto věrný Putinovi. Rusové tímto získávají další čas, protože situace na frontách je pro ně letos výhodná. Jako milovník historie přišel Medinskij na jednání v Istanbulu s paralelou z minulosti, která myšlení sebranky z Kremlu charakterizuje: „Velká severní válka se Švédskem trvala 21 let. Dvacet jedna let. Ale jen několik let po jejím zahájení nabídl Petr Veliký Švédům mír... Co na to Švédové? Ne, budeme bojovat do posledního Švéda,“ říkal Medinskij a pokračoval: „My nechceme válku, ale jsme připraveni bojovat rok, dva, tři – jak dlouho to bude trvat. Rusko je připraveno bojovat navždy. Jak dlouho jste připraveni bojovat vy?“ ptal se Medinskij Ukrajinců v Istanbulu.

„Vedoucí ruské delegace proto vypadal nevhodně,“ prohlásil k tomu Alexander Baunov, vedoucí pracovník Carnegieho nadace pro mezinárodní mír. „Není to ani technokrat, ani odborník, ale vysoce ideologický a nepřesný vykladač historie pro masové publikum. Svým způsobem to odpovídá Putinovu pohledu na válku na Ukrajině jako na prostředek především k nápravě historické chyby: vzniku samostatné a navíc ‚špatné‘ Ukrajiny,“ dodal Baunov.

Lži, lži a lži

Čtyřiapadesátiletý Medinskij je poradce prezidenta Putina od ledna 2020. Býval také poslancem Státní dumy (parlamentu), v letech 2012 až 2020 pak ministrem kultury a od 27. února letošního roku je i předsedou Svazu spisovatelů Ruska (byl jediným kandidátem na funkci). Je pod americkými a kanadskými sankcemi za „zapojení se do šíření ruských dezinformací“. Mimochodem sankce Spojených států byly na něj uvaleny už v roce 2017 v prvním prezidentském období Donalda Trumpa. Tomu ale Medinskij zjevně nevadí, naopak dál kritizuje na „nevstřícný“ přístup“ ukrajinského vůdce Volodymyra Zelenského.

Vladimir Medinskij napsal několik knih o historii i scénářů k filmům, které propagují ruský nacionalismus a zpochybňují západní výklad o minulosti země, což je zcela v souladu s narativy Vladimira Putina. Příkladem je asi jeho nejznámější dílo „Mýty o Rusku“.

Putinův poskok v rozporu s fakty opakovaně tvrdí, že tajné protokoly předválečného paktu mezi Hitlerem a Stalinem nebyly nic špatného, že Pobaltí se k SSSR připojilo samo, že spolupráce nacistického Gestapa s ruské tajné služby NKVD neexistovala, že se nikdy nekonala žádná společná přehlídka sovětských a nacistických vojsk v Brestu po společné likvidaci Polska v roce 1939. Medinskij napsal, že nacisté prý odcházeli z města jedněmi ulicemi a sovětská bolševická vojska jinými ulicemi přicházela, aniž by se potkala. Tak určitě… I ty fotky si někdo vymyslel.

Jednu z Medinského knih „Kulturnaja politika i nacionalnaja ideja“ v ruském originálu nabízí také české internetové knihkupectví Martinus. Je to odporné čtení.

Část Medinského produkce vyvolala ostrou kritiku historiků i v samotném Rusku. V roce 2017 Medinskij čelil velkému akademickému skandálu kvůli své doktorské disertační práci, která se jmenovala „Problémy objektivity v zobrazení ruských dějin v druhé polovině 15. až 17. století“. Ta byla označena za nevědeckou a plnou chyb. Odborná rada ruské Vyšší atestační komise doporučila odebrání doktorátu, ale Medinskij si titul přesto ponechal. Putin ho podržel.

Život v ruském stylu

Vladimir Rostislavovič Medinskij se narodil 18. července 1970 v centrální Ukrajině v rodině vojáka. Hodně se s rodinou stěhoval a do Ruska rodina definitivně přesídlila v 80. letech. Studoval na fakultě žurnalistiky Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO). Tuto školu před revolucí absolvovalo i mnoho českých diplomatů. Na MGIMO poté po nějakou dobu vyučoval. V roce 1999 se stal doktorem politologických věd. Ačkoli nikdy nestudoval historii, je od roku 2011 i doktorem historických věd.

Jeho politologická kandidátská práce je ovšem podle odborníků rovněž plagiát. Vykradl v ní vedoucího své práce a konečná doktorská práce obsahuje neoznačené části textů od jiných autorů.  

Když pak byl Medinskij v letech 2012 až 2020 ministrem kultury, stal se i členem správní rady fondu Ruský svět (Russkij mir, který nechal založit přímo Putin). Ten se má starat o kulturní spolupráci a vzdělávací aktivity při šíření a propagaci ruského jazyka. Kritici tvrdí, že je to jen zástěrka pro šíření ruské propagandy. Mimochodem Ruský fond u nás kdysi spolupracoval se Západočeskou univerzitou a Pedagogickou fakultou brněnské Masarykovy univerzity. Obě univerzity od fondu dostávaly příspěvek 25 tisíc eur ročně na provoz univerzitního ruského centra. Podobných středisek byly po celé Evropě desítky.

Od roku 2013 je Medinskij rovněž předsedou Ruské vojenské historické společnosti. Ta byla založeno také Putinem, a to konkrétně dekretem číslo 1710 z prosince 2019. Cílem společenství je „konsolidovat síly státu a společnosti při studiu vojensko-historické minulosti Ruska, podporovat studium ruské vojenské historie a bojovat proti pokusům o její zkreslování, zajistit popularizaci úspěchů vojenské historické vědy, zvýšit prestiž vojenské služby a vychovávat k vlastenectví.”

Společnost stála za dezinformačním a propagandistickém osmidílném seriálu „Zapomenutí vůdci“, který velebí ruské bolševické zločince. V říjnu a listopadu 2017 ho překvapivě odvysílala i Česká televize, která se tím zpronevěřila svému poslání objektivně informovat naši veřejnost. ČT pak přes dotazy nezveřejnila okolnosti, za kterých byl seriál zakoupen od ruských distributorů a neuvedla jména těch, kdo o tom rozhodli. V každém případě to byla obrovská chyba veřejnoprávního média. Nejenom proto, že za tou věcí stál tehdejší ruský ministr a vrchní Putinův ideolog Medinskij.

Ruská verze Wikipedie uvádí, že Vladimir Medinskij hovoří i anglicky a česky. Proč také česky, nelze z jiných zdrojů dohledat. V každém případě Medinského otec, Rostislav Ignatijevič, se podílel jako voják na okupaci Československa v roce 1968. Jeho syn má tak zjevně pro uznání ruských agresí na cizím území velké předpoklady.