Zazáří Evropa v éře amerických idiotů? Asi ne, ale měla by to aspoň zkusit
Státy sedmadvacítky mají dohromady dostatek prostředků i lidských a intelektuálních kapacit, aby po úpadkových Spojených státech převzaly roli globálního lídra. Promrhají tuto jedinečnou šanci?
„Nechci být americkej idiot, nechci být součástí buranský agendy,“ zpívali v roce 2004 punkrockeři Green Day na albu American Idiot. Frontman Billie Joe Armstrong a jeho parta tehdy měli spadeno na administrativu Bushe juniora především kvůli jeho invazi do Iráku. O dvacet let později ovládla Ameriku skvadra ještě mnohem bizarnějších zlých klaunů a cirkus je to mimořádný.
Zaříkáváním proti rakovině
Biden odkázal Trumpovi nejsilnější akciový trh za poslední desítky let, který se republikánské garnituře podařilo zničit v rekordně krátkém čase. Akcie amerických technologických firem v čele s Teslou padají k zemi rychleji než Miloš Zeman na schodech v České televizi.
Ve Spojených státech znovu dochází k výskytu pravých neštovic, onemocnění, jež bylo na americkém území prohlášeno za vymýcené před čtvrt stoletím. Nový ministr zdravotnictví USA občanům radí, aby se proti nakažlivým chorobám chránili pojídáním syrového masa a konzumací oleje z tresčích jater. V dohledné době tento pán patrně navrhne bojovat proti rakovině zaříkáváním a pitím odvaru z netopýřích křídel.
V ohrožení jsou zbraňové kontrakty za desítky miliard dolarů, neboť panuje důvodná obava, že američtí „spojenci“ v kritický moment dodané stroje a zbraňové systémy prostě vypnou na dálku, jako to nyní udělali s rušičkami radarů u letounů F-16 dodaných Ukrajině.
Jasná volba
Na sociálních sítích se v posledních týdnech objevují tisíce příspěvků řadových Američanů, kteří se zbytku Západu za Trumpa a jeho melody boys omlouvají. „Trump nereprezentuje Ameriku,“ píšou ve stovkách obměn. Je to hezké gesto, ale neodpovídá realitě. Trump a jeho MAGA kult současnou Ameriku bohužel reprezentují. Donald Trump obdržel přes 77 milionů hlasů, druhý nejvyšší počet v amerických dějinách, výrazně překonal svá vlastní čísla z voleb v roce 2016. Američané už tentokrát jasně věděli, s jakou nabídkou Trump přichází, a rozhodli se pro ni. Nyní si užívají výsledek své volby.
Tradice a kvalita
Evropa má jedinečnou šanci využít americký úpadek ve svůj prospěch. Tesknit po starých dobrých časech pevných euroatlantických svazků je zbytečné. Nefandí jim současný Trumpův režim a především desítky milionů amerických voličů. Evropa je teoreticky zcela soběstačná. Firmy jako BAE Systems, Rheinmetall či Dassault, ale třeba i česká Tatra dokážou vyvíjet a vyrábět prvotřídní zbraně a vojenskou techniku.
Evropské univerzity se staletou tradicí mohou vychovat další generaci špičkových vědců a humanitních vzdělanců. Společný trh EU s 450 miliony obyvatel může být větší než ten americký. Kvalita života, například dostupná zdravotní péče nebo veřejná doprava, jsou v řadě evropských zemí na úrovni, o níž se Američanům ani nesní.
Nabrat svaly
K velmocenskému postavení ovšem nevede jednoduchá cesta. Leccos by se muselo změnit a odstranit: přílišné regulace dusící podnikání i financování zbrojního průmyslu. Antijaderná hysterie v energetice. Neudržitelné důchodové systémy zděděné z dávno minulých časů pozitivního demografického vývoje. Především v západní Evropě představují dnes už jen obtížně řešitelný problém důsledky imigrační politiky, desítky let tvrdohlavě a sebevražedně prováděné. Výzvy jsou obrovské, ale nikoliv neřešitelné.
Pokud se Evropa nechce další desítky let klepat strachy před Ruskem, musí se okamžitě nasvalit. Vojensky i ekonomicky. V opačném případě nás čeká osud amerických idiotů.