Motoristé a Stačilo dali parťákům košem. Jejich rozdělení hraje Fialovi do karet
Po mimořádném úspěchu koalice Přísahy a Motoristů a koalice STAČILO! V Evropských volbách se zdálo, že se české mimoparlamentní strany daly do pohybu a pochopily, že pouze slučováním a kompromisy se mohou dostat do Poslanecké sněmovny. Jinak to totiž víceméně nejde: téměř všechny mimoparlamentní subjekty bojují o podobné typy voličů. Při troše náhody se pak může lehce zopakovat scénář z minulých voleb: každá z nich dostane kolem 3-4 % hlasů, obligatorní 5% volební klauzuli však nepřekročí žádná.
Od integrace zpět k dezintegraci
Začněme chronologicky. V prosinci se odehrál pompézní sjezd Motoristů Sobě, na kterém se zvolilo předsednictvo, Filipovi Turkovi se udělil titul čestného prezidenta a strana ukázala své nové osobnosti. Sjezdu se zúčastnil i Robert Šlachta, nicméně nezaznělo na něm jasné a explicitní prohlášení, že obě strany, tj. Motoristé a Přísaha, spolu budou kandidovat do sněmovních voleb. V lednu, v momentě, kdy „píchl čuníka“, se Robert Šlachta z médií dozvěděl, že Motoristé nebudou kandidovat do sněmovních voleb v žádné koalici, nicméně, že si Šlachty váží a budou rádi, bude-li je podporovat. Na to však Šlachta nešetřil silnými slovy a takovou nabídku rázně zamítl. Takže z bývalých spojenců s velice dobrou pozicí pro překročení volební klauzule vznikli soupeři a konkurenti?
V levé části mimoparlamentního spektra se začalo budovat hnutí STAČILO!, jež má za cíl integrovat levicová, národně-socialistická, levicově-radikální uskupení, přičemž si inspiraci bere ve francouzské Nové lidové frontě (NUPES) – de facto to však je pouze rebrandovaná KSČM. Logicky je pro levicové hnutí naprosto klíčová přítomnost sociální demokracie jako základního pilíře levicové politiky již od 19. století. V našem prostředí však sociální demokracie (SocDem) hraje již marginální roli. To prokázala lídryně Stačilo! Kateřina Konečná, která s předsedkyní SocDem, Janou Maláčovou, sice jednala, nicméně kompromisu tyto dámy nedosáhly a Stačilo! bude kandidovat bez Sociální demokracie. Konečné se však povedlo již slabou Sociální demokracie ponížit tím, že se jednak lísala ke komunistům, a nakonec od komunistů dostala košem.
Jak z toho těží Fiala.
Když tedy nahlížíme na politické spektrum nyní, tak se síla mimoparlamentní opozice od posledních voleb nijak zvlášť nezměnila. Vznikly nové subjekty: Motoristé; a KSČM se přebarvilo na Stačilo. Nicméně ani jeden z těchto subjektů nevykazuje zvlášť velkou voličskou podporu. Volební průzkumy ukazují jednou, že by prošly oba subjekty, jednou, že by prošel jen jeden a jindy, že ani jeden. Kdyby se za týden konaly volby, tak je naprosto nepředvídatelné, zda a kolik mimoparlamentních subjektů se do Poslanecké sněmovny dostane. Právě dezintegrace může vést k situaci, kdy se daná strana nedostane do sněmovny třeba kvůli 17 tisícům hlasům, jak se to stalo Šlachtově Přísaze v roce 2021.
Tato situace velice nahrává Petru Fialovi, resp. celé čtyřkoaliční vládě. Pětikoalice mohla složit vládu jen díky tomu, že propadl milión hlasů. Vypadá to, že vládní politici opět spoléhají právě na tento scénář. Co se týče volebních hlasů v absolutním měřítku, tak má opoziční blok v čele s Andrejem Babišem jednoduše větší podporu. Pochybuji totiž, že vláda oslovila nějaké voliče nad rámec svého volebního výsledku z roku 2021, tj. 43,5 % hlasů – spíš bych se klonil k závěru, že více voličů ztratila. Ovšem, kdyby se ani Motoristé ani Stačilo! do Sněmovny nedostaly, tak by se o něco zvýšily – dosud velmi mizivé – šance vlády na pokračování.
Neměli bychom však opomínat, jak moc je hnutí ANO aktuálně silné. Nejenže by pravděpodobně teď ani Stačilo nebo Motoristy nepotřebovalo a pro koalici by jim stačila pouze SPD, dokonce však přichází v úvahu, že by ANO dosáhlo na jednobarevnou většinovou vládu – to by byl v českém prostředí naprostý unikát. Lze ale počítat s tím, že hnutí ANO nebude schopno svůj výsledek natolik maximalizovat, aby dosáhlo na parlamentní většinu samo. Proto tedy bude v těchto volbách opravdu klíčové, jak se bude situace u mimoparlamentních subjektů vyvíjet – pravděpodobně jejich výsledek rozhodne o osudu nové vlády.