
Co dělají české „vlastenecké ikony“? Z postelí je tahají policisté se samopaly a chodí s poníkem k ČT
Co nyní hýbe českým vlasteneckým internetem? V posledních dnech ho ovládla velká kauza: některé z dezolátů včetně Pavla Zítka či Jany Peterkové policisté odvezli k výslechům. Velice dramaticky, objevily se i samopaly. Samozřejmě ale jen, aby je umlčely.
Vlny mezi některými z nich vyvolala i reportáž České televize Rozpolcená společnost, v níž někteří z nich popsali, co je k účasti na protivládních demonstracích vedlo. Zpracování se ale nelíbilo třeba zpěváku Danielu Landovi. Podobná vlna nevole se zvedla i s rozhodnutím Nejvyššího soudu, který zrušil zprošťující rozsudek učitelce Martině Bednářové, která rozporovala válku na Ukrajině při výuce češtiny.
Dáreček pro Zítka
Někdejší kandidát na prezidenta v lednu oslavil 59. narozeniny. Jako dáreček dostal zahájení trestního stíhání ze strany Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě kvůli nadržování, tedy pomáhání s úmyslem úniku trestnímu stíhání či výkonu trestu nebo ochrannému opatření. Zítka spolu s jeho družkou vzbudili čtyři zakuklení policisté se samopaly. Prý se ale k němu chovali velmi slušně, i když byl spoután a převezen k výslechu. „Je to jen záminkou, protože jim vadí, že otevřeně a srozumitelně mluvím o zločinech covid-19, že je to biologická zbraň hromadného ničení, chemtrails, adrenochromu, že tyto zvěrstva na dětech musí skončit, a mluvím o protiprávním vlastizrádném rozdělení Československa,“ vysvětloval Zítko.
Motivace Peterkové
Zatčení za nadržování se nevyhnulo ani bývalé moderátorce TV Nova Janě Peterkové, která označila zásah Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě za taktiku vlády před volbami, aby zamezila kritice ze strany vlastenců. Zvláštní je, že zatím nikdo ze zatčených neukázal nějakou nahrávku z tohoto zatčení, sdílení videí je velký koníček. Peterkovou postup policie vlastně motivačně nakopl. S vysíláním a dalšími aktivitami chtěla prý přestat, tyto „fašistické manévry gestapa“ ji ovšem donutily se dál zúčastňovat dalších demonstrací, aby pokračovala v boji za blaho této země, předpokládáme Československa. Tak jen připomínáme, že vlastenkyně má na krku tříletou podmínku za šíření poplašné zprávy a kvůli stejnému činu nyní čeká na další jednání Okresního soudu v Písku.
Nevlastenecký Nejvyšší soud
V prosinci Nejvyšší soud zrušil zprošťující rozsudek nad učitelkou Martinou Bednářovou. Ta v dubnu 2022 při hodině slohu žákům osmé třídy tvrdila, že dostala snímky z Kyjeva, na kterých jde vidět, že se tam nic neděje. Dále studentům říkala, že Rusové byli na Donbase systematicky vražděni ukrajinskými nacistickými skupinami. Nejvyšší soud nyní zveřejnil rozsáhlé odůvodnění rozsudku, které znamená, že Bednářová s obžalobou z přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia půjde zpátky k prvoinstančnímu soudu. Nejvyšší soud především argumentuje tím, že „lež není názorem, byť ji pachatel subjektivně vnímá jako pravdu“. A to samozřejmě nepotěšilo vlastence, kteří jsou od začátku přesvědčeni, že soud s Bednářovou je jen politický proces zhruba na úrovni Milady Horákové. Organizátor protivládních demonstrací Jindřich Rajchl samozřejmě naskočil na obranu, že Bednářová měla jen jiný názor než většinová společnost a že by voliči v září měli hodit hlas jeho straně PRO. „Dávám vám své slovo, že okamžitě osobně předložím novelu trestního zákona, která tyhle obludné politické procesy znemožní,“ uvedl na Facebooku. Držíme palce.
Poník u České televize
Reportáž České televize s názvem Rozdělená společnost zasáhla především vlastenkyni a cvičitelku koní Ivu Rosickou. Sestra herečky Nadi Konvalinkové, která na demonstrace chodí s poníkem vystrojeným českou vlajkou a vypouští holubice míru, sice v dokumentu promluvila o své cestě na vlastenecké scéně dobrovolně, ale nelíbí se jí, že nemohla reagovat na další respondenty reportáže včetně psychiatra. Na Kavčí hory přinesla otevřený dopis řediteli ČT Janu Součkovi, samozřejmě s vystrojeným poníkem. V dopise vyjádřila, že byla v reportáži zesměšněna a nepřímo označena za blázna a že nechce, aby ČT nadále využívala a zneužívala již natočený materiál. Prý nechce omluvu, ale diskuzi, v níž by se ukázala pravda. Dokument ale vyvolal silné reakce i mimo aktéry reportáže, zpěvák Daniel Landa třeba vzkázal, že ČT manipuluje a že nechápe, proč za „tenhle hnůj“ musí ze zákona platit.
Tomáš Čermák a Patrik Tušl
Stále ve vězení.