Sokol: Medvědi, drahota a doktoři aneb Směřuje ztracený Fico k předčasným volbám?
Slovenský premiér Robert Fico se o Vánocích ztratil, a to v mnoha smyslech tohoto slova. Nejprve se zničehonic, aniž o tom informoval i své politické spojence, zjevil v Moskvě, kde jednal s Vladimirem Putinem. Doma se tuto návštěvu, kdy jako teprve třetí premiér země EU zavítal do Ruska po Putinově útoku na Ukrajinu, snažil sehrát jako velkou politickou věc, při níž se snažil zachránit Slovensko od odstřihnutí od ruského plynu. Fakticky mu po ní ale zůstaly prázdné ruce, protože vůbec nic nevyjednal, a to i proto, že o tranzitu plynu na Slovensko se teď rozhoduje nikoli v Moskvě, ale v Kyjevě. Ficovo předvánoční moskevské dobrodružství proto pomohlo jen Putinovi a jeho propagandě.
Vietnamská stopa
Následně se Fico ztratil už nejenom geopoliticky, když vánoční svátky i Nový rok strávil neznámo kde a své spoluobčany jen obšťastňoval občasnými videoprojevy. Úřad vlády odmítal odpovědět na to, kde hlava vlády přebývá. Prezident Pellegrini říkal, že to ví, ale nepoví.
Jedny slovenské noviny pak napsaly, že jejich čtenář identifikoval z novoročního Ficova videa apartmá v nejluxusnějším vietnamském hotelu, a recepce tohoto drahého resortu následně Ficovu přítomnost nepřímo potvrdila. Tématem komentářů i opozice se stalo jak to, že noc v tomhle apartmánu stojí přes šest tisíc eur, i fakt, že minulá Ficova vláda před sedmi lety kryla na slovenském území únos vietnamského podnikatele a jeho nedobrovolný transport do Vietnamu.
Ficova drahota
Víc než tenhle složitý příběh ale může Ficovi teď politicky škodit medializace ceny apartmánu, protože právě od prvního ledna začínají na Slovensku platit některá ekonomická opatření jeho vlády, jejichž cílem je konsolidace státního rozpočtu, ale obsahují i například zvýšení daně z přidané hodnoty. Některé zboží se proto pro Slováky zdraží a opozice už proti vládě rozehrává slogan o „Ficově drahotě“. Slovenský rozpočet úsporná opatření opravdu potřebuje i proto, že mu Ficovi předchůdci za éry Igora Matoviče pořádně pouštěli žilou. Slovensko kvůli tomu dokonce spadlo do režimu, kdy na jeho rozpočet dohlíží Evropská komise.
Jenže právě levicoví voliči Ficovy strany SMER moc na rozpočtovou disciplínu neslyší, takže její preference začaly na podzim klesat, ještě než úsporná opatření vstoupila v platnost. Ficův SMER už proto v několika průzkumech zaostává o několik procent za hlavní opoziční stranou: sociálně liberálním Progresívným Slovenskem. To se snaží svou původní „pirátskou“ ideologii trochu naředit a do svých řad přijímá i středopravicové a více pro konzervativní voliče přijatelné politiky, jako je bývalý prezidentský kandidát Ivan Korčok. Ten se nakonec rozhodl nezaložit vlastní stranu či se postavit do čela nějakého menšího subjektu a zakotvil u progresivců.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!