Ilustrační kresba

Ilustrační kresba Zdroj: Marek Douša

Cyril Höschl: Statečná ženská Jana Černochová. Vysmívaným někdy dají dějiny za pravdu

Pane profesore, co si myslíte o du­ševním zdraví ministryně obrany Černochové, která jako neřízená střela vypálila návrh na vystoupení České republiky z OSN? J. Blažek, Praha

Teď mám dobrou příležitost se ministryně Černochové zastat a trochu se stydím za mužské lídry v ODS, že tak nikdo z nich neučinil a místo toho ji nechali vláčet médii jako nějakou naivní pipku. Ona jediná měla odvahu říct nahlas, že král je nahý. A ti, kdo se jí dnes pošklebují, budou za pět let s naprostou samozřejmostí podporovat totéž. Ona je tedy o těch pět let napřed. To je, jak sama vidí, nevhodné načasování, ale obsahově její postoj sedí.

Ostatně z dějin známe mnoho osobností, jež byly ve své době vysmívány, ale další vývoj jim dal za pravdu. Takový Thomas Paine, politický filozof, byl vysmíván za své názory na demokracii a rovnost. Jeho přesvědčení však pomohlo vytvořit základy moderní demokracie a Paine je dnes považován za jednoho z otců zakladatelů Spojených států. Mahátma Gándhí byl vysmíván za své názory na nenásilnost, ale nakonec se všichni nestačili divit, jak jeho metoda nenásilného odporu pomohla Indii získat nezávislost. Nelson Mandela byl vysmíván a vězněn za své názory na rasovou rovnost. Jimi však předešel svou dobu a nakonec ukončil apartheid a stal se prvním černošským prezidentem Jihoafrické republiky. Abychom nechodili tak daleko, Václav Havel byl ve své době také vysmíván jako naivka ve svém, kdysi marném odporu proti komunistickému režimu. Tito jedinci měli odvahu jít donkichotsky proti proudu, ale nakonec se smáli naposled.

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!