Palestinci zaútočili z Pásma Gazy na Izrael (7.10.2023)

Palestinci zaútočili z Pásma Gazy na Izrael (7.10.2023) Zdroj: Reuters

Palestinci zaútočili z Pásma Gazy na Izrael (7.10.2023)
Palestinci zaútočili z Pásma Gazy na Izrael (7.10.2023)
Palestinci zaútočili z Pásma Gazy na Izrael (7.10.2023)
Palestinci zaútočili z Pásma Gazy na Izrael (7.10.2023)
29
Fotogalerie

Petr Havlík: Útok na Izrael je útokem i na nás. Teroru se nesmí ustupovat

Sedmého října 2023 došlo k bezprecedentnímu barbarskému útoku militantní islámské organizace Hamás na Izrael. Nešlo jen o několik vypálených raket, ale i o proniknutí ozbrojenců Hamásu na izraelské území. Součástí vojenské operace je i brutální vraždění civilistů na izraelském území. Ne, toto není jeden z mnoha lokálních konfliktů v třaskavé oblasti. Hamás vládne v Pásmu Gaza již od roku 2007. Smyslem existence Hamásu je boj proti Izraeli a ustavení islámského státu v Palestině. Hamás ovládl Gazu a vytěsnil umírněnější organizaci Fatah, frakci Organizace pro osvobození Palestiny. Hamás je na seznamu teroristických organizací v USA, v EU, Kanadě, Japonsku, ale také v Egyptě. Slovo hamás znamená nadšení, ale zároveň je zkratkou názvu hnutí islámského odporu. Hamás má za sebou mnoho sebevražedných atentátů v Izraeli i řadu raketových útoků na izraelské cíle.

Pásmo Gazy je na pobřeží Středozemního moře, má rozlohu 365 km2. Žije zde asi 1,8 mil. lidí, jedná se o území 41 km dlouhé a široké 6-12 km. Gaza je pod trvalou blokádou Izraele. Sousedí s Egyptem a s Izraelem. Toto sporné území s komplikovanou historií bylo již mnohokráte zdrojem ozbrojených střetů. Ochrana obyvatel Palestiny se stala častým tématem lidskoprávních organizací v zemích EU. Některé ušlechtilé záměry finanční pomoci nekončily jen u politické a civilní správy Pásma Gaza, ale i v rukách militantní vojenské odnože Hamásu.

Na počátku letošního dubna se v Bejrútu sešli šéf libanonského proíránského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh s politickým lídrem hnutí Hamás Ismáílem Haníjou. Smyslem setkání, které na dálku moderoval nejvyšší představitel Íránské islámské republiky (celý název státu Írán) Sajjid Alí Chameneí, bylo stvrzení osy odporu proti Izraeli. Devadesátimilionový Írán posiluje svoje pozice. Bývalá Persie získává velký apetit. Šíitský Írán považuje dialog Spojených arabských emirátů s Izraelem za zradu islámu (mezi zrádce řadí i Egypt, Jordánsko a Maroko), a nejen to, Írán dlouhodobě rivalizuje se Saudskou Arábii o pozici lídra v arabském světě. Výhružná rétorika vůči Izraeli je součástí íránské taktiky. Írán se stal náboženskou diktaturou. Není žádným tajemstvím, že Hizballáhu, který světové společenství také řadí mezi teroristické organizace, dodává zbraně i finanční zdroje. A totéž platí v poslední době i u Hamásu.

7. října 2023 nešlo o živelnou akci několika desítek palestinských výrostků. Kdepak, právě sledujeme dlouhodobě plánovanou akci, která má za cíl vyvolání strachu v židovském státě a znejistění izraelských spojenců. Teroristé z Hamásu byli vyzbrojeni z Íránu, a někteří z nich i vycvičeni íránskou armádou. Jedná se o další fázi islámského džihádu. Írán hraje na větším hřišti. Pomáhá vojensky Putinovi, zejména tím, že dodává ruské armádě drony a munici. Osa odporu je i osou zla a je nejvyšší čas, aby se k tomuto faktu postavilo i světové společenství. V Radě bezpečnosti OSN stále figuruje agresor Rusko, a to za pomoci partnera Číny. Čína je nejbližším spojencem i Íránu, a tímto spojenectvím naplňuje Si Ťin-pching svoje vize o čínské expanzi pod názvem „hedvábná stezka“. Velmi jej zajímá strategický region Blízkého východu. Zájem má Čína i o obnovu Sýrie, a především o syrské zásoby plynu.

Izrael musí vědět, že má spojence v civilizovaném světě, že v tom islámském obklíčení hájí i naše kořeny. Je třeba na čas odložit diplomatickou váhavost a vyjádřit jednoznačný postoj. Je to důležité na Ukrajině a je to stejně tak důležité i v Izraeli. Zlu (teroru) se nesmí ustupovat. Kořenem všeho zla je nedostatek poznání. Nyní narážíme na realitu a měl by to být konec iluzí. Lidé v Izraeli to dobře vědí. Dialog nelze vést s po zuby ozbrojenými fanatiky, kteří vraždí nevinné civilní oběti.