nahoru

Viliam Buchert: Okamurovo žvanění dlouhé 7 hodin a 7 minut má výjimečné světové parametry. Ohrozilo i rekordy

Viliam Buchert 3. března 2023 • 11:00
Video se připravuje ...
Putin zakázal Blesk! Okamura překonal rekord ve sněmovně. A Jakubisko tajil rakovinu
• video: 
Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters

Úterní obstrukční projev předsedy hnutí SPD Tomia Okamury v Poslanecké sněmovně se sice nedal moc poslouchat, ale jeho délka má výjimečné parametry i ze světového hlediska. Proslov trval 7 hodin a 7 minut. Kdyby žvanílek Okamura vydržel o něco déle a mluvil by bez přerušení, vstoupil by dokonce do moderních dějin. Známe sice i o hodně delší projevy, ale byly různě přerušované, nebyla to řeč v jednom kuse. Pozoruhodné bylo, že Okamura vše zvládl dobře i po fyzické stránce, což není nijak jednoduché. Podívejme se proto v naší nové rubrice Objev X do historie na extra dlouhé projevy a vystoupení. Často je provází velké bizarnosti.

Když začněte hledat pod slovy „nejdelší politické projevy historie“, tak se vám objeví odkaz na vystoupení kdysi známého diplomata a politika Vengalila Krišny Menona, kterému se přezdívalo indický Rasputin. U něj je registrován v lednu 1957 na půdě OSN projev dlouhý 7 hodin a 48 minut. Jenže Menon nehovořil v kuse. Po pěti hodinách diplomat, který byl známý svou výřečností, inteligencí, ale i arogancí, zkolaboval a musel být ošetřen. Po chvilce se však vrátil a pokračoval dál. Jeho projev ale vstoupil do dějin a je popisovaný jako epický. Písemný přepis čítá 160 stran. Indický politik v něm reagoval na pákistánskou propagandu ohledně dodnes sporného území Kašmír, o které se přou Pákistán a Indie. Extra dlouhé vystoupení mělo otupit pákistánské argumenty a získat si podporu komunistického Sovětského svazu, který zasedal v Radě bezpečnosti OSN. Následně sovětský zástupce skutečně rezoluci OSN o Kašmíru vetoval. „Bylo úžasné sledovat, jak Menon dokázal celé hodiny rozvíjet jemnosti ve své řeči a střídat je s velmi agresivními výpady, aniž by se řídil připravenými poznámkami,“ napsal například Suhaš Čakravarty, autor knihy VK Krishna Menon and the Indian League.

Mluvící hlava Fidel Castro

Minulé doby v OSN byly přitom dlouhým projevům hodně nakloněné. Například sovětský vůdce Nikita Sergejevič Chruščov v září 1960 vystřihl ve světové organizace projev dlouhý 2 hodiny a 20 minut. Ovšem druhý nejdelší projev na půdě OSN přednesl 26. září 1960 na 872. plenárním zasedání Valného shromáždění legendární kubánský levicový vůdce Fidel Castro. Projev trval 4 hodiny a 29 minut.

Přitom Castro drží v tomto směru svůj vlastní rekord z 24. února 1986, kdy hovořil 7 hodin a 30 minut v Havaně poté, co ho tamní Národní shromáždění znovu zvolilo prezidentem na pětileté funkční období. A Castro měl vždy o čem hovořit. Za svůj život například oznámil, že přežil 634 pokusů o atentát nebo spiknutí. Strůjcem těchto „zločinů“, jak jinak, měla být především americká zpravodajská služba CIA. O život prý měly Castra připravit jedovaté pilulky, toxický doutník, vybuchující měkkýši nebo chemicky kontaminovaný potápěčský oblek. Další údajný plán zahrnoval podání prášku, po kterém by mu vypadaly ikonické vousy a který by tak podkopal jeho popularitu. O takových vymyšlenostech se povídá skutečně dobře.

Kdo další hovořil a hovořil

Jeden z rekordů v případě projevů pak drží Strom Thurmond, americký demokratický senátor za Jižní Karolínu. Ten předvedl v roce 1957 obří obstrukci, která měla zabránit přijetí zákona o občanských právech. Thurmond začal mluvit 28. srpna 1957 ve 20:54 hodin večer a vystoupení trvalo až do 21:12 hodin následujícího dne, tedy celkem 24 hodin a 18 minut.

Thurmond při něm recitoval z dokumentů včetně volebních zákonů všech států USA, dále z rozhodnutí Nejvyššího soudu či z projevu prvního amerického prezidenta George Washingtona. Ovšem senátor své vystoupení přerušoval, protože tak dlouho by samozřejmě nedokázal hovořit. Původně byla galerie senátní síně, kde mluvil, zaplněna stovkami diváků, ovšem v brzkých ranních hodinách dalšího dne tam už seděl pouze lobbista Clarence Mitchell Jr. a Thurmondova manželku Jean. Ráno 29. srpna se pak Thurmondův hlas změnil v mumlání a jeho tón byl stále monotónnější. Vůdce republikánů William Knowland z Kalifornie proto kolem poledne toho dne požádal Thurmonda, aby mluvil víc nahlas, protože neslyšel, zda nejsou činěny nějaké návrhy. Thurmond reagoval návrhem, aby se naopak Knowland posunul co nejblíže k němu, aby ho slyšel, ten to ale odmítl. Senátorovi Thurmondovi byly v průběhu vystoupení umožněny přestávky, protože ostatní mu kladli dlouhé otázky. Kdyby se tak nestalo, zřejmě by zkolaboval.

O něco podobného se pokusil v roce 2013 republikánský senátor Ted Cruz, který hovořil proti zdravotnické reformě Obamacare dohromady 21 hodin a 19 minut. Jenže ani to nebylo celistvé vystoupení. Bylo přerušováno poznámkami ostatních senátorů jeho strany. K velmi unaveně vypadajícímu Cruzovi se tak postupně přidávali konzervativci Marco Rubio, Rand Paul a Pat Roberts.

Superřečník i superřezník Chávez

Pokud jde o extra dlouhá vystoupení, pak těmi proslul i venezuelský diktátor Hugo Chávez, který byl prezidentem své země v letech 1999 až 2013. Každou neděli od 11 hodin dopoledne měl mnoho let vlastní živý televizní pořad s názvem Aló Presidente (Dobrý den, prezidente). Pořad neměl scénář a Chávez si říkal, co chtěl. Někdy pořad trval čtyři hodiny, jindy pět a rekordem je až osm hodin.

U Cháveze to byla podle mediálních odborníků kombinace maniakálního exhibicionismu a výdrže baviče. Údajně nejslavnější scéna z Aló Presidente pochází z roku 2006, kdy Chávez seděl u stolu na poli před skupinou svých venkovských příznivců a za ním na obrazovce švihají krávy svými ocasy. „Jste ignorant,“ říkal u toho s pohledem upřeným přímo do kamery Chávez na adresu tehdejšího amerického prezidenta George W. Bushe a pokračoval: „Jste osel, pane Nebezpečný, jste zbabělec a vrah… Jestli jednoho dne dostanete šílený nápad napadnout Venezuelu, budu na vás čekat na tomto poli.“ Oči Cháveze u toho doslova plály a dav vedle něj jásal.

Takže je vidět, že i Tomio Okamura by se ještě mohl v tomto oboru učit. I když uznejme, že jeho více než sedmihodinový projev, který předvedl v Poslanecké sněmovně, byla věc skutečně výjimečná a on ji zvládl dobře, protože něco podobného není vůbec nic jednoduchého. Samozřejmě když neřešíme obsah.

Tak kdo další se zapíše do historie?

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější