nahoru
Premium Komentáře

Jak se ubránit nepříteli. Slova o mobilizaci vzkřísila v Češích Švejka

TOMÁŠ VLACH 3. února 2023 • 06:30
Budoucí záložáci během přijímače ve Vyškově
Budoucí záložáci během přijímače ve Vyškově
• foto: 
Petr Vagner

Pokud by došlo k válce mezi NATO a Ruskem na východním křídle Aliance, pak se podle náčelníka generálního štábu Karela Řehky bude muset zapojit celá společnost: „Bude se muset minimálně výběrově mobilizovat, ať už lidé, nebo věcné zdroje materiálu,“ prohlásil v rozhovoru pro ČTK. Jeho slova agentura zveřejnila v posledním týdnu předvolební kampaně, čímž posloužila i jako podpůrný argument Andreje Babiše proti Petru Pavlovi, ačkoli generál o mobilizaci neřekl před volbami ani slovo.

Řehkovy výroky o mobilizaci vyvolaly obrovský ohlas a tiskové oddělení je nakonec muselo žehlit. „Nejdůležitějším mobilizačním zdrojem by zpravidla byli příslušníci aktivní zálohy Armády České republiky, a to z důvodu rychlé dostupnosti a vycvičenosti,“ cituje Seznam.cz mluvčího generálního štábu Iva Zelinku. Je to ale otázka výkladu, protože Aktivní zálohy, kterých má Česko asi 3600 ke své armádě v počtu 26 tisíc vojáků, mohou být povolány k operačnímu nasazení v délce sedmi měsíců, aniž se nějaká mobilizace bude vyhlašovat.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.


Klíčová slova: válka, komentáře, NATO, mobilizaceDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější