nahoru
Premium Komentáře

Sedmnáctý listopad v jiné době. Paradoxy oslav 33. výročí pádu komunismu

Jiří Sezemský 24. listopadu 2022 • 11:00
Demonstrace proti České televizi i vládě: Pochod prošel 17.11.2022 Prahou až na Kavčí hory k budově ČT
Demonstrace proti České televizi i vládě: Pochod prošel 17.11.2022 Prahou až na Kavčí hory k budově ČT
• foto: 
Foto Blesk - David Malík

Oslavy výročí listopadové revoluce probíhaly tentokrát v jiné atmosféře, ve stínu válečného konfliktu na Ukrajině, což dává těmto dnům další rozměr. Neměl by ale zapadnout jejich původní étos.

Je úžasné, že máme možnost takový svátek slavit i jako svátek státní. Jde o skutečný ideový základ naší současné České republiky, tolik potřebné velké vyprávění, jež vysvětluje, k jakým hodnotám a proč se hlásíme. A možná je i lépe, že víc ceremoniálů bývá v tento den občanských než státem organizovaných. Vždyť i to je jeden z odkazů 17. listopadu – že společnost je víc než stát,“ shrnul pro Reflex podstatu výročí profesor Stanislav Balík.

O tom svědčí desítky vzpomínkových akcí nejen na Národní třídě v Praze, ale i v dalších městech. V drtivé většině proběhly důstojně, přičemž největší účast měl Koncert pro budoucnost, kde lidé zaplnili horní polovinu Václavského náměstí.

K demokracii také patří, že v ulicích protestovali i odpůrci vlády, kteří dnes paradoxně varují před údajně největší totalitou v historii. Sami by ovšem nejraději ostrakizovali ty, kdo mají odlišné názory – zejména na ukrajinský konflikt – a vyhrožují jim odplatou „hněvu lidu“.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější