Nezařazený senátor a dnešní kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Nezařazený senátor a dnešní kandidát na prezidenta Pavel Fischer Zdroj: Profimedia.cz

Generál Pavel bojuje s protikandidáty i svou minulostí
Andrej Babiš: jdu do boje za prezidentskou imunitu
Hlavně ne strach (Dana Drábová, Miloš Vystrčil)
3
Fotogalerie

Miloš na Hrad! Jak by se vybírala hlava státu, kdybychom neměli přímou volbu?

Potvrzení postupu Andreje Babiše do prezidentské bitvy z nastávajícího volebního klání bezpochyby udělá reprízu dvou posledních soubojů o hlavu státu. Zaspekulujme si, kdo by byl prezidentem v případě nepřímé volby.

Podobně jako dvoje volby s účastí Miloše Zemana bude i tentokrát přímá volba reklamou na její slabiny. Zopakuje se totiž scénář, v němž nejenom druhé kolo povede k velkému rozdělení společnosti a země se znovu rozestoupí do dvou silně antagonistických bloků. Nově zvolený prezident bude mít už po volební kampani daleko k tomu, aby byl spojující hlavou státu, či dokonce svorníkem společnosti.

Opět se tedy vynoří otázka, zda přímá volba prezidenta české společnosti pomáhá, nebo zda se při jejím zavedení před deseti lety nejednalo o velkou politickou minelu, která nepřinesla nic dobrého. Na takovou otázku dodnes existují protikladné názory. Proto se nabízí možnost zaspekulovat si a ukázat, jak by dnes hypoteticky vypadala prezidentská volba, kdyby politici před desetiletím nepodlehli tlaku velké části médií i podivné podnikatelské strany Věci veřejné a přímou volbu nezavedli.

Čeká nás v pořadí třetí přímá volba prezidenta. Jak by se ale hlava státu volila podle předchozích pravidel? Dočtete se dále v článku.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!