nahoru

Za-hradní slavnost nebo ná-hradní program

Ondřej Kobza 13. května 2022 • 18:15
Za-hradní slavnost nebo ná-hradní program
foto: Archív

Když potkám někde Petra Placáka, neustále mi vnucuje nejnovější číslo Babylonu, který vydává. Já zase teď lidem neustále dávám do ruky pozvánky na za-hradní slavnosti na Pirkštejně. Taková forma komunikace s nimi. Papírové pozvánky. Vymizelý druh. Navíc je děláme na tvrdém papíře, lidem je pak blbý je jen tak vyhodit. Tak si to snad odloží na kupu dalších papírů někde na stole a třeba to na ně někdy vypadne.

Začal jsem takhle zvát lidi poprvé v roce devadesát šest. Na náměstí v Ústí nad Orlicí jsem si vyhlídl nějakou oběť, neznámého člověka, a zval ji na naše tehdejší rockotéky, spojené s vernisážemi.

Mám rád lidi, co něco pořádají. Je to podobný druh. Nemůžou si pomoct. Jednou začnete a nemůžete přestat. U nás v Ratajích je třeba Ota Kmínek a ten pořádá měsíc co měsíc vernisáže a výstavy kresleného humoru. Bez dotací. Na vesnici. Pro hrstku návštěvníků. Už asi jedenáct let. Sehnat ilustrátory, vytvořit pozvánku, nainstalovat obrázky, pozvat lidi, připravit pohoštění. A vlastně pro pár lidí.

My letos chceme také přispět k oživení Ratají. Zakládáme tradici za-hradních slavností. Nebo mám záložní název ná-hradní program. Snad už to tam bude od teď na mnoho let. Vždy jedna sobota v teplých měsících. Vždy přednáška a koncert. Nejdůležitější je si vytvořit zvyk, pravidelnost. A pak už prostě budu muset jenom doplňovat do kolonek přednášející a hudební vystupující. Nejhorší je začátek. Rozjet tu káru. Pak už to jde.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější