Partie Terezie Tománkové (12. 12. 2021): Alena Schillerová (ANO)

Partie Terezie Tománkové (12. 12. 2021): Alena Schillerová (ANO) Zdroj: CNN Prima News

Partie Terezie Tománkové 21. 11. 2021.
Ministryně financí Alena Schillerová na jednání vlády.
Sněmovna: Volba nové předsedkyně. Karel Havlíček a Alena Schillerová (ANO) (10.11.2021)
Ustavující schůze Sněmovny: Alena Schillerová a Karel Havlíček (ANO) (10.11.2021)
Ustavující schůze Sněmovny, den druhý: Alena Schillerová a Radek Vondráček (ANO) (10.11.2021)
20
Fotogalerie

Politické dědictví aneb Omlouvání prezidenta a nepolitizování koronaviru

Ústupová politika končící vlády se opírá o dva argumentační pilíře. Jedním je vytváření zdání nekonfliktnosti až rozumnosti. A tím druhým prohlašování, jak je nastupující vládní garnitura naopak chybující a nekompetentní – aniž se ještě vůbec chopila moci. Obojí je pochopitelné a logické. Protože co jiného zbývá…

Což v nedělní Partii na CNN Prima News ukázala i odcházející ministryně financí a vicepremiérka za premiérovo ANO Alena Schillerová: „Nikdy nebudeme – a já si na to dávám ve všech veřejných vystoupeních pozor – politizovat covid,“ slíbila například. Samozřejmě s odkazem na to, co všechno dočasná opozice bojkotovala. Prvotní podporu protikoronavirových opatření ze strany opozice si samozřejmě už nikdo nepamatuje.

Je tu ale ještě další, třetí pilíř. A tím je Hrad a zjevné očekávání trvajícího politického spojenectví. Například v podpoře prezidenta Miloše Zemana při jeho odmítavém postoji ke jmenování jednoho z nových ministrů, konkrétně Jana Lipavského: „To, že pan prezident odmítnout může, to bezesporu pravda je,“ argumentovala Alena Schillerová.

Jistě, může. Může cokoliv a jakkoliv se výklad Ústavy v tomto ohledu může zdát jednoznačný, právní výklad soudců může být leckjaký. Ostatně právničkou je i končící ministryně financí. A také členkou vlády, tedy exekutivy, jejíž moc vychází z parlamentních lavic. A také rádkyní ve sporu mezi prezidentem a nastupujícím kabinetem: „Není jiná možnost… je jediná šance jmenovat tu vládu bez pana Lipavského s tím, že někdo převezme zahraničí.“

Protože například Andrej Babiš s Milošem Zemanem žádné spory o jmenování kandidátů na ministry neměl. Občas mu to sice nevyšlo, ale nešlo v žádném případě o prohru či snad defétismus… jen se choval pragmaticky a státnicky: „Také jsem to četla. Já si naopak myslím, že Andrej Babiš k tomu přistoupil naprosto pragmaticky, vždy hledal dohodu s panem prezidentem, snažil se posouvat ty věci dál,“ dovysvětlila Alena Schillerová v Partii.

A že současný prezident kdysi ještě jako premiér o jmenování navržených kandidátů na ministry tvrdil trochu něco jiného? Odpověď je nasnadě: „Odpovím slovy Miloše Zemana: Jen blbec nemění své názory.“

A že to teď se jmenováním nové vlády trvá trochu dlouho? Mohlo by přeci i déle. Však od voleb uplynuly zatím jen dva měsíce a kousek: „Prezident mohl, kdyby chtěl – a neudělal to – říct: Mám covid a mám tady dodržovat čtrnáctidenní karanténu a čtrnáct dní se nebude nic dít. Místo toho zvolil tu zvláštní pozici v té izolaci, aby neztrácel,“ konstatovala končící ministryně financí a několik měsíců i nominální členka hnutí ANO.

A co se covidových opatření týká, hlavně žádnou politiku! „Nechme volby už být, už je daleko po volbách, teď to nikoho nezajímá.“ A ty internety vlastně už taky nikoho nezajímají…

Video placeholde
Prostor X: Rozhovor s Alenou Schillerovou • Prostor X