nahoru

Stanislav Balík: Co může prezident dělat, když nesouhlasí s navrženým ministrem?

STANISLAV BALÍK 2. prosince 2021 • 06:15
Politolog Stanislav Balík
Politolog Stanislav Balík
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Záleží na tom, čeho bych chtěl dosáhnout. Pokud by mi šlo o věc a já chtěl docílit skutečné změny na navrženém ministerském postu a současně chtěl udržet korektní vztahy s premiérem a celou vládou, jednal bych diskrétně. Bez kamer a mediálních vyjádření bych se snažil přesvědčit premiéra o nevhodnosti jeho nominace a o potřebě změny. Prostě bych nechtěl dostat sebe a jeho do hry s nulovým součtem, kdy moje vítězství znamená jeho ponížení, a naopak jeho neústupnost mou porážku.

Pokud bych ale chtěl jen testovat odhodlání premiéra a celé vládní sestavy, pokud bych chtěl zvětšovat nejen svůj vliv, ale i svou moc, pokud bych jen chtěl být centrem politické pozornosti, pak bych veřejně oznámil, že navrženého ministra jsem sice nikdy osobně neviděl, ale že s ním nesouhlasím a že ho nejmenuji.

Jinak bohužel samotná položená otázka ukazuje, jak divně posunutá je realita české parlamentní demokracie. V normálním režimu parlamentní demokracie (i podle naší ústavy) o podobě vlády rozhoduje premiér, je to jeho vláda. Proto také při demisi premiéra končí celá vláda. Ne všechno z toho je doslova napsáno v ústavě, ale vyplývá z jejího celku. Píše-li se například v článku pátém, že „politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran“, znamená to také, že prezident nemá při výběru premiéra po volbách úplně volnou ruku, že nemá postupovat svévolně.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější