nahoru
Premium Komentáře

Krásnej pohřeb aneb Co napadá Ondřeje Kobzu

Ondřej Kobza 21. července 2021 • 16:00
Miloš Doležal (vpravo) s esejistou Josefem Kroutvorem
Miloš Doležal (vpravo) s esejistou Josefem Kroutvorem
• foto: 
Archív Ondřeje Kobzy

Spisovateli Miloši Doležalovi, který psal třeba o umučeném páteru Toufarovi, umřela nečekaně a předčasně jeho žena Jana. V sobotu se konalo rozloučení. Uprostřed vysočinských lesů, nedaleko vesnice Horní Paseka.

Zavzpomínal jsem na návštěvy již nefungující zdejší hospody U Časarů. Vycházeli jsme odsud na dušičkovou pouť ke hrobu básníka Reynka. Hospoda u lidí doma. Polovina světnice statku byl domov hospodářů a druhá půlka hospodská lavice a výčep. Na plotně se vařila polévka, na záchod se chodilo kolem hnoje přes dvůr. Takových hospod u lidí doma byla před sto lety spousta. Mělo by je chránit UNESCO. Najatí herci by hráli prosté stařečky, kteří by u sebe na statku jako točili pivo. To právě už nejde. A jsem rád, že jsem to ještě stihl zažít.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější