nahoru
Premium Komentáře

Méně práce, více volna: Sociální demokraté navrhují změnu zákoníku práce

Simona Weidnerová 12. července 2021 • 16:00
Jak proměníme své pracovní zvyky, se ještě ukáže
Jak proměníme své pracovní zvyky, se ještě ukáže
• foto: 
Profimedia.cz

O zkrácení pracovní doby se mluví už dlouho. Poslala nyní sociální demokracie do sněmovny předvolební dárek, nebo danajský dar?

Díky novele zákoníku práce, podle níž by se pracovní doba mohla zkrátit o 2,5 hodiny týdně, ze 40 na 37,5 hodiny, se sníží náklady firem, což zachová dostatek pracovních míst. To je hlavní myšlenka návrhu. Co na tom, že pro ekonomiku znamená takové zkrácení průměrný roční pokles HDP o 0,41 procenta, tedy asi o 31 miliard korun?

V dobách krize nejsou takové nápady nic nového. Vždyť myšlenka pětidenního pracovního týdne vznikla už ve 30. letech minulého století během Velké hospodářské krize také ve snaze zachovat pracovní místa. Přechod na volné víkendy byl však pozvolný.

Sobota, mrtvý den

Změna z jedenáctihodinové na osmihodinovou pracovní dobu se uskutečnila v roce 1918, po založení Československa. Nicméně stále byl pracovní týden šestidenní. Až na konci šedesátých let 20. století přešla česká společnost na dvoudenní víkend postupně. Nejprve byly zaváděny dvě volné soboty v měsíci.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější