nahoru
Premium Komentáře

Kdo vlastně řídí stát? Dobrý den, jsme klub přátel Petra Smejkala a chceme vaše dobro

Angelika Bazalová, Lucie Houfková 22. dubna 2021 • 18:00
Kdo vlastně řídí stát? Dobrý den, jsme klub přátel Petra Smejkala a chceme vaše dobro
foto: Michal Růžička / Mafra / Profimedia

Říkají si Meses (Mezioborová skupina pro epidemické situace). Systematicky vydávají jedno alarmistické prohlášení za druhým a požadují maximální uzavírání společnosti. To by nemuselo nic znamenat, kdyby se jejich opatřeními neřídila vláda, oni byli oficiálně ustaveni, nesli odpovědnost a sdělili odborné veřejnosti, z jakých modelů při tom vycházejí. Zatím spíš připomínají revoluční výbor pro obecné blaho.

„Na psa zapomeňte, tedy kromě toho vašeho u boudy,“ hlásil novinářům na své první tiskovce nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger. A hned představil novou sadu opatření platných po skončení nouzového stavu. Skoro to vypadalo, že chce být rázným šéfem resortu, jenž si jen tak od někoho do agendy mluvit nenechá.

Slunce ještě ani nezapadlo a odborníci z poradního orgánu Meses už ho hnali k ústupu. Ministr míní, poradci mění. „Naši epidemiologové se obávají, že další rozvolnění povede k riziku, které by mohlo ohrozit křehký trend snižujícího se počtu pacientů v nemocnicích a na jednotkách intenzívní péče,“ bral ministr pokorně po pár hodinách zpátečku a odvolával, co odvolal. Hned bylo jasné, kdo tady má hlavní slovo.

Meses nedoporučuje, Meses varuje, Meses vyzývá… Děti rotují, studenti vyčkávají, sport se zakazuje, obchody neotvírají a zpívat se taky nesmí – rádcové chrlí jedno opatření za druhým. Žádné zdůvodnění, žádná data, žádná analýza. Ministr skáče, jak poradci pískají. A nebylo velkým důvodem odvolání exministra Jana Blatného, že se odmítal řídit jejich instrukcemi?

Zavírači

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější