nahoru

Jablečný absťák: Z české krajiny mizí jabloňové a další ovocné sady

Jiří Štefek 8. března 2021 • 17:00
Každé druhé jablko, které sníme, je dovezeno ze zahraničí
Každé druhé jablko, které sníme, je dovezeno ze zahraničí
• foto: 
Profimedia.cz

Čeští konzumenti jablek a dalšího ovoce jsou rok od roku stále závislejší na jeho dovozu ze zahraničí. Možná i proto se pak mnohdy nestačí divit nad jeho cenami v obchodech.

Za úbytkem domácí produkce stojí trvale zmenšující se plocha sadů, na níž domácí farmáři ovoce pěstují. Data ze Situační a výhledové zprávy ovoce, kterou vydává ministerstvo zemědělství, hovoří jasně. Podle ní činila plocha ovocných sadů v České republice v roce 2011 celkem 18 187 hektarů, loni už to bylo jen 13 344. Za tuto dobu se tak sady osázená plocha zmenšila o 26,6 procenta.

U jabloní, jež jsou v Česku dominantní ovocnou plodinou, byl pokles rozlohy sadů za dané období ještě strmější. Zatímco v roce 2011 tu bylo jabloněmi osázeno 9135 hektarů, loni už jich bylo jen 6474. Propad tak činil 29,1 procenta. Není pak divu, že z dotyčné zprávy vyplývá, že Česko je v produkci ovoce soběstačné jen z 39 procent, u jablek to je pak zhruba z poloviny.

Dražší než banány

Předpokládám, že většina lidí si ještě pamatuje situaci z loňských letních prázdnin, kdy byl v tuzemských obchodech kilogram nejlevnějších jablek k mání minimálně za 40 až 45 korun a u prémiových značek se ceny pohybovaly mezi 55 až 70 korunami za kilogram. Ceny jablek tak tehdy byly srovnatelné s broskvemi, ale mnohem vyšší než u mandarínek nebo u banánů. Řešilo se, kdo či co za to může. Jestli to byla nepřízeň počasí, první vlna koronavinu, znemožňující přesun armád česačů, nenasytnost obchodníků, nebo ještě něco jiného. Zřejmě v tom bylo od každého něco. Bude se něco podobného opakovat i v letošním roce?

 

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější