nahoru

Karel Steigerwald: Na ruční výrobu zdravotnického materiálu jsme právem pyšní. Obdivuje nás i Ghana

Karel Steigerwald17. března 2020 • 18:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Isifa.com

Vláda nás v nouzi neopustila. Kdyby zavalila trh dostatkem roušek, respirátorů či ventilátorů, zvadla by česká tvořivost, která dokáže vyrobit cokoliv z čehokoliv za pomoci nůžek, staré konzervy, kladívka a drátu. My starší elektrotechnici si pamatujeme z mládí domácí výrobu funkčních tranzistorů ze staršího sítka na čaj, měděných drátků a selenového usměrňovače. A hrálo to! Sekačky trávy se dělaly z dětských kočárků a motoru z pračky. A jaké to byly trávníky! A co teprve doma šité dámské vložky. Nejlepší v RVHP.

Dnes jsme dál, děláme roušky z papíru, z látek, z filtru do vysavače. Někdo výtvor sešívá kancelářskými sponkami, jiný na šicím stroji. Existují roušky lepené nebo z ubrousku na jedno použití. Pozornosti se těší roušky, které šije Dagmar Havlová z ložního prádla prezidenta. Ty jsou ale určené spíš pro sběratele. Neví se, které výrobky vira zachytí, které ne. To vnáší do hry Ulov si svého koronavira prvek dobrodružství. Vláda a její odborné laboratoře se k tomu nevyjádřily. Radí: stref se sám!

Vláda se nevměšuje ani do výroby respirátorů. Ty se vyrábějí z podprsenek a ventilků z nafukovacích matrací, které už nemají u moře žádné uplatnění. Vzniká mnoho typů, podle toho, jakou podprsenku a jakou matraci zvolíte.

K výrobě plicních ventilátorů potřebujeme starší mixér, kleště, sekyru, metr ohebného drátu, láhev Cabernetu ročník 2016 a šroubovák. Výroba už není tak jednoduchá jako u roušek a respirátorů. Vyžaduje určité znalosti. Přenecháme ji proto manželům.

Vrcholným číslem českého důvtipu je výroba operačního stolu. K tomu potřebujeme bílý plastový zahradní stůl a sadu řeznických nožů. Plast je důležitý kvůli hygieně, po každém výkonu je nutné operační stůl a pacienta postříkat hadicí, pokud možno dešťovou vodou. Jiná barva než bílá je možná, ale do nemocnic se nehodí. Obsluha stolu je jednoduchá, můžete se operovat i navzájem. K tomu dojde brzy poté, co budou dva vlaky operatérů poslány do Číny. Stručný návod k operaci je ke stolu přiložen, včetně lana na svázání pacienta.

Za tento rozvoj vynalézavosti, který nás vrhne před mnohé vyspělé národy, jako je Ghana, vděčíme vládě a premiérovi, který odtamtud patrně pochází.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější