nahoru

Vinařův rok: Je jaro, čas otvírání sklepů

Petr Cibulka 10. dubna 2019 • 18:55
Vinařův rok: Je jaro, čas otvírání sklepů
foto: Profimedia

První dubnový víkend byl ve znamení moravského vítání jara. Otevřené sklepy Perná a Velké Bílovice o tom nenechaly nikoho na pochybách. Po dlouho očekávaném dešti se vyčasilo a ze všech okolních hotelů a penziónů se hrnuli návštěvníci na jarní bakchanálie.

Perná je obec pod Pálavou a rozhodně má jedny z nejlepších vinic široko daleko. Otevřené sklepy byly přesto trochu jiné, než byste čekali. Většinu vinohradů místní totiž prodali, takže se vrátili k původnímu způsobu vinohradničení. Malé záhumenky a sklípky. O to lépe pro hosty a návštěvníky. Víno mladé, čerstvé, už z ročníku 2018.

Košt několikrát denně

Naopak Velké Bílovice jsou největší vinařskou obcí v Česku. Ze sklepa do sklepa je v jejím podání velkolepá akce. Více než pět tisíc návštěvníků má celou sobotu na to, aby stihlo ochutnat od místních vinařů nová vína. A vinařů je v Bílovicích požehnaně. Navíc dobře organizovaných, kam oko pohlédne, udržovaný vinařský spolek, sdružení. Však to je pravá moravská dědina, pardon město. Mnozí návštěvníci přijíždějí na akci obytnými karavany a po dohodě s vinařem u něj rozbijí tábor. Dosyta se posilní, okoštují vzorky, na chvíli si odpočinou v karavanu… a pak znovu do sklepa. Takhle „to“ stihnou i čtyřikrát za den. A kdo nemá karavan, ten odpočívá v trávě.

Občerstvení, klobásky, bramboráky, rožnění. Dokonce jsem tady potkal i jednoho slavného pražského kuchaře, který preferuje francouzskou kuchyni a k ní samozřejmě francouzská vína. Ale když se i takový mistr chce pobavit, stejně jede na Moravu. To se cení. A až my pojedeme do Prahy, tak půjdeme na nějakou francouzskou specialitu, třeba šneky, do jeho restaurace. (Ostatně, šneci jsou stejně dovážení z Moravy do Francie a pak zpět do Prahy jako francouzská specialita, takže vlastně zůstaneme doma.)

Studie k ničemu

S počátkem jara se kromě otevřených sklepů opět vyrojila spousta "vědeckých" studií o škodlivosti alkoholu a dokonce i vína. Jako každý rok. Studie na můj vkus opět nekonkrétní a zavádějící. Nevím, co to je za agitku, ale k čemu nám je třeba objev, že čínští respondenti průzkumu nesnáší alkohol? To přece nemůže být považováno za relevantní argument proti alkoholu. Přece špatná, umělá, chemická strava, nečisté ovzduší, kontaminovaná voda, a vlivu těchto faktorů na lidské zdraví - to vše by mělo být předmětem bádání.

Všechny mediálně vděčné odborné studie tohoto typu mi připadají podezřele jednostranně zaměřeny – tak, aby mohly být někdy v budoucnu zneužity ke státní kontrole a omezení konzumace alkoholu, nejlépe zvýšením daní. Není přece možné, aby Češi byli v průměrné roční spotřebě alkoholu na hlavu hned druzí za Litvou. Vysvětluji si to jednoduše: Do statistik se počítá vše, co se vypije, včetně toho, co u nás za rok zkonzumovalo těch přibližně jednatřicet milionů turistů, z nichž mnozí přijeli, přiznejme si to, za levným českým pivem. Rozhodně u nás nepřevládají poznávací návštěvy ženských protialkoholických spolků. Taková je skutečnost. Takže milí statistici, prosím, oddělit nás skoro nepijáky od těch násosek ze zahraničí! A následně tomu přizpůsobte všechny lékařské studie.

Závěrem krátká optimistická noticka z jarních prací. Na vinohradech probíhají výsadby nových vinic, já letos podsazuji Sylvánské zelené, těžkou, ale dobrou odrůdu. Dnes jsem viděl dokonce na odrůdě Pálava první vyrašené pupeny. Žádní škůdci, paráda!

Petr Cibulka
Diskuse ke článku