nahoru

Panovnice Alžběta Tudorovna: Proč se jí říkalo panenská královna, i když za ní lezl otčím do postele?

Jan Studnička, Tereza 3. října 2022 • 18:00
Video se připravuje ...
Hodina dějepichu 33
• video: 
reflex.cz

Vždycky když se mluví o tom, že nic takového jako patriarchát neexistuje, je dobře vzpomenout někoho, jako je Alžběta I. Mimořádně úspěšná žena, která se zapsala do historie jako jeden z nejúspěšnějších, nejprohnanějších, nejchytřejších a nejkompetentnějších vládců historie. Takže se o ní celá staletí tvrdilo, že byla muž. Protože žádná žena by přece nemohla takhle úspěšně vést zemi, že?

Alžbětínská Anglie je dnes pojem, stejně jako u nás například rudolfínská Praha. Oba termíny jsou o to zajímavější, že se výrazně překrývají, a některé významné postavy jsou důležité jak v alžbětínské Anglii, tak v rudolfínské Praze. A většina takových postav pochází buď z Alžbětina dvora, nebo je minimálně Alžbětou podporována. Když totiž dojde na dramatické postavy, její život se jimi jenom hemží.

Máme tu třeba zakladatele moderního pirátství a druhého člověka, který kdy obeplul planetu Francise Draka. Máme tu pionýra špionáže sira Walsinghama. Prvního “gurua Járu” magistra Kellyho a renesančního okultistu Johna Deea. Ostatně sám Alžbětin otec je hororová postava anglické historie – Jindřich VIII. Prostě se nemůžeme divit, že to kolem Alžběty vypadá jako v přepálené divadelní hře. Bylo to přeci za její vlády, kdy se proslavil William Shakespeare.

Měla Alžběta s někým z těchto významných mužů poměr? Nebo skutečně zůstala “panenskou královnou”, jak o sobě tvrdila? Kde se vzala její rozhodnost a její schopnosti? A proč nosila tolik make-upu? O tom všem se budeme bavit v dnešní epizodě Hodiny dějepichu.

Jan Studnička, TerezaPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.