První volby v Československu: Před 100 lety výrazně zvítězili sociální demokraté | Reflex.cz
nahoru

První volby v Československu: Před 100 lety výrazně zvítězili sociální demokraté

ČTK15. června 2019 • 08:30
První a druhý předseda československé vlády: Karel Kramář a Vlastimil Tusar
První a druhý předseda československé vlády: Karel Kramář a Vlastimil Tusar
• foto: 
ČTK

Před 100 lety, 15. června 1919, se v nově vzniklém Československu konaly první volby do obecních zastupitelstev. Jednalo se o vůbec první volby v novém státě, protože své zástupce do parlamentu Čechoslováci poprvé vybírali až v roce 1920. V historicky prvních komunálních volbách, které se ovšem konaly jen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, získali nejvíce hlasů sociální demokraté.

Otázka územní samosprávy byla jednou z priorit vlády nově vzniklého československého státu. Volební řád upravoval zákon z ledna 1919. A ve srovnání se starým rakousko-uherským zákonem představoval výrazný posun směrem k demokratickým zvyklostem.

Obsahoval zásadu poměrného zastoupení, tajného hlasování, garantoval povinnost a právo volit každému občanovi republiky, který dovršil 21 let a žil tři měsíce v dané obci. Pasivní volební právo patřilo každému, kdo překročil 26 let a žil v místě svého pobytu rok.

Na Slovensku se volby neuskutečnily vzhledem k bojům i v souvislosti s ustavením takzvané Slovenské republiky rad. Volby se rovněž nekonaly ve Vitorazsku, Valticku a Hlučínsku a v části Těšínska.

Zdeněk Svěrák: Se svým národem si moc nerozumím
Milan Tesař 12. června 2019 • 15:35

Zdeněk Svěrák: Se svým národem si moc nerozumím

Tusarova vláda

Vítězem voleb se stala Československá sociálně demokratická strana dělnická, která získala 32,5 procenta hlasů, druhá byla Československá strana socialistická (17,3 procenta) a třetí skončila z českých politických stran Republikánská strana československého venkova (15,3 procenta). V táboře německy mluvících voličů jasně zvítězila Německá sociálně demokratická strana dělnická v ČSR.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o první volby v mladé republice, odstoupila po volbách vláda Karla Kramáře, která byla zvolena aklamací na první schůzi Národního shromáždění 14. listopadu 1918. Na základě výsledků voleb poté prezident Tomáš Garrigue Masaryk jmenoval v červenci vládu sociálního demokrata Vlastimila Tusara, který se tehdy stal dokonce jedním z prvních sociálnědemokratických premiérů v Evropě. Kabinet rudo-zelené koalice, opírající se o spolupráci s agrárníky, dovedl zemi k prvním parlamentním volbám v dubnu 1920, ve kterých sociální demokraté opět zvítězili.

První porevoluční vláda: Čalfa, Komárek, Delong a další. Víte, co dělali ministři po…
Před 100 lety vypukla nevyhlášená válka nově zrozeného Československa a Maďarské…

ČTKColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější