Opsal Ernest Hemingway své nejslavnější romány? Kubánec psal o starci a moři o 16 let dřív | Reflex.cz
nahoru

Opsal Ernest Hemingway své nejslavnější romány? Kubánec psal o starci a moři o 16 let dřív

Johana Kudrnová19. května 2019 • 16:00
Opsal Ernest Hemingway své nejslavnější romány? Kubánec psal o starci a moři o 16 let dřív
foto: Profimedia.cz

V americkém nakladatelství Melville House vychází tento měsíc kniha, jež staví dílo slavného amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye do nového světla. Autorovi publikace Andrew Feldmanovi byl poskytnut přístup do soukromého archivu Hemingwaye na Kubě. Pečlivým studiem strávil dva roky. Mezi jeho nejdůležitější poznatky patří objev prací málo známého kubánského autora Enriquea Serpy, jehož předválečné romány se nápadně podobají těm Hemingwayovým.

Nový výzkum ukázal, že téma a styl pozdních děl Ernesta Hemingwaye – Starce a moře a Mít a nemít se nápadně podobají dílům málo známého kubánského novináře Enriquea Serpy. Podle Andrewa Feldmana se nejedná o případ plagiátorství, podobnost mezi jednotlivými pracemi je však zarážející.

Světový rekord: Kubánec seděl za pašování marihuany 39 let, teď mu hrozí vězení za boj…

Serpa napsal příběh podobající se Hemingwayově Starci a moři v roce 1936, tedy plných šestnáct let před slavným Američanem. V novele nazvané Marlin obrovská ryba rybáře na rozdíl od Hemingwayovy verze zabije.

Vědec nalezl také důkaz, že Hemingway znal rukopis Serpova románu Kontraband předtím, než byla kniha v roce 1939 vydána, a tudíž z ní mohl vycházet při koncipování vlastní novely Mít a nemít. Oba příběhy se odehrávají v prostředí nelegálního obchodu s alkoholem.

Součástí Hemingwayovy pozůstalosti byl také dopis spisovatelovy manželky Marthy Gellhorn. Z dopisu, který jménem manžela poslala jeho americkému vydavateli a který Feldman v nové knize zmiňuje, vyplývá, že Hemingway Serpu velmi obdivoval a snažil se nakladatelství přesvědčit, aby práce jeho přítele přeložilo do angličtiny a publikovalo.

Legendární pařížský hotel Ritz prodal 10 tisíc kusů nábytku a doplňků, vzpomínky na…

Vypadá to proto, že z Hemingwayovy strany nešlo o žádný podvod, ale že se prací kolegy pouze inspiroval. Témata rybářství nebo nelegálního obchodu s alkoholem ostatně na Kubě nejsou výjimečná.

Hemingway Kubu poprvé navštívil v roce 1928. O deset let později se nastálo usadil v rybářské vesničce Cojímar. Považoval se za velkého kubánského patriota – při přebírání Nobelovy cenu za literaturu v roce 1954 dokonce zdůraznil, že ji přebírá jako hrdý „občan Cojímaru“.

Kuba mezi tradicí a pragmatickou revolucí: Pozorujeme definitivní konec budování …
Šílenství v brazilském dolu na zlato: V honbě za pokladem zemřely tisíce lidí

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější