Obří polské krveprolití. Varšavské povstání bylo kruté i sebevražedné, polskou společnost dodnes rozděluje | Reflex.cz
nahoru

Obří polské krveprolití. Varšavské povstání bylo kruté i sebevražedné, polskou společnost dodnes rozděluje

Tereza Stonišová1. srpna 2018 • 06:01
Obří polské krveprolití. Varšavské povstání bylo kruté i sebevražedné, polskou společnost dodnes rozděluje
foto: Wikimedia

Ještě před příchodem Rudé armády do Polska, tedy ještě před šířením jejího vlivu v okupovaném Polsku, si chtěli Poláci vydobýt svůj stát od okupantů. Plán Bouře, na němž se podílela polská Zemská armáda, byl neúspěšný. Hrdinný i sebezničující. Varšavské povstání, které začalo přesně před 74 lety, 1. srpna 1944, dodnes budí rozporuplné emoce v historické paměti polského národa.

„Varšavské povstání je jedním z klíčových momentů polských moderních dějin, dějin Varšavy i celé střední Evropy, a dokonce i druhé světové války,“ napsal polský historik Paweł Ukielski, jenž se specializuje na moderní dějiny střední Evropy.

Podle jeho mínění má v polské historii varšavské povstání tři různé role: tou první je identita hlavního města, které bylo během povstání zcela srovnáno se zemí a jež po válce pomalu vstávalo z trosek původního osídlení. Ve městě bylo zničeno na 80 procent budov, z toho 20 procent právě během varšavského povstání.

Další rovina spojuje události varšavského povstání (a jeho následné porážky) se sovětizací Polska po druhé světové válce a jeho přechodem do sféry sovětského vlivu. Během povstání zahynulo 200 tisíc civilistů, obyvatel Varšavy. Z řad odbojářů padlo 15 tisíc lidí – polský nekomunistický odboj byl během povstání prakticky zcela zlikvidován, což hrálo klíčovou roli v dalších nešťastných událostech: tento masový úbytek nekomunisticky smýšlejících odbojářů usnadnil (mimo jiné) nástup komunismu v Polsku.

Do Česka se vrátí štít, který ukradli za války nacisté. K vidění bude opět na Konopišti

Stalin odmítl pomoc

Třetí rovina ukazuje podle Ukielského polské tragické postavení, když na zkáze státu se podíleli jak nacisté, tak Sověti. V případě Sovětů je pak nutné zmínit především fakt, že po začátku povstání Stalin odmítl Polákům poskytnout jakoukoliv pomoc. V době, kdy vrcholily boje Armie Krajowé (česky Zemské armády), Stalinovi rudoarmějci stáli na druhém břehu řeky Visly a do bojů aktivně nijak nezasáhli, i když mohli. A nejen to: Stalin nevyhověl ani žádosti Spojenců o možnost využívat jedno z letišť, jež kontrolovala Rudá armáda. Spojenci skrze toto letiště chtěli nekomunistický odboj zásobovat, Stalin to však odmítl.

Varšava byla během povstání zcela srovnána se zemí. Koho nacisté nezabili během povstání, toho v říjnu (po kapitulaci povstalců) odvezli do koncentračních táborů. Nekomunistický odboj byl téměř zcela zlikvidován, polská exilová vláda v Londýně již neměla „domácí“ základnu, což pak mělo klíčový vliv při rozhodování o směřování poválečného Polska.

Ostříhat dohola! Šokující snímky žen, které dav trestal za kolaboraci s nacisty,…
Witold Pilecki: Hrdina, který se nechal zavřít do Osvětimi, aby z ní utekl a ukázal…
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější