Gamál Abd an-Násir: Milovaný i zavrhovaný diktátor, který stál u pádu egyptské monarchie | Reflex.cz
nahoru

Gamál Abd an-Násir: Milovaný i zavrhovaný diktátor, který stál u pádu egyptské monarchie

Tereza Stonišová23. července 2018 • 10:20
Gamál Abdan Násir
Gamál Abdan Násir
• foto: 
ČTK

Získal československý Řád Bílého lva, podílel se na vzniku Hnutí nezúčastněných států, přeorientoval egyptskou politiku z britské západní osy na sovětskou východní. To vše stihl během dvaapadesáti let života Gamál Abd an-Násir, který stál přesně před 66 lety u pádu egyptského království, zřízení, které na počátku 19. století nahradilo dlouhodobou osmanskou nadvládu.

Dnešní optikou se zdá, že pád krále Farúka I., monarchy, který v Egyptě vládl od roku 1936, způsobil mimo jiné vznik Státu Izrael v květnu roku 1948 a neúspěchy egyptské armády. Armádní důstojníci, kteří první arabsko-izraelskou válku prohráli, svalovali vinu za tento neúspěch na svého krále, jehož obviňovali, že je opustil. Již tedy přišel na scénu inteligentní, schopný a na vojenské akademii výborně prospívající důstojník Gamál Abd an-Násir, který založil v roce 1949 hnutí Svobodní důstojníci. 

Kopr v kuchyni: Je křehký i dominantní, milovaný i nenáviděný
Darina Křivánková 20. července 2018 • 15:38

Kopr v kuchyni: Je křehký i dominantní, milovaný i nenáviděný

Přesně před 66 lety, 23. července 1952, se právě díky Svobodným důstojníkům a dvěma jejich čelným představitelům, kteří prosazovali přeorientování doposud probritské egyptské zahraniční politiky a především pád podle jejich názoru slabé a neschopné monarchie, podařilo revolucí odstranit krále.

Předáci převratu z roku 1952, umírněný generál Muhammad Nagíb se stal prezidentem a Násir o rok později po vyhlášení republiky přijal post viceprezidenta a ministra vnitra. Již dva roky po převratu byl na něj spáchán neúspěšný atentát, v jehož pozadí stála do té doby tolerovaná islamistická organizace Muslimské bratrstvo. Tu Násir zakázal a později tvrdě potlačoval. V postupujících sporech vojenské vlády o orientaci země radikální Násir Nagíba vytlačil a po dvouletém předsednictví vlády (1954–56) se stal v červenci 1956 ve svých osmatřiceti letech prezidentem.

Commandos. Legendární oddíl britské armády, v němž bojovali i Češi. Pracovali tiše a …

Zřejmě nejslavnějším krokem Násira, který ovlivnil světové dění a utužil bipolární rozdělení světa, se stalo znárodnění Suezského průplavu. Záhy poté propuklo období známé jako Suezská krize, které kromě známých konsekvencí mělo důsledek i jeden méně známý: svět odhlédl od dění v tehdy již socialistickém Maďarsku, kde se lidé vzbouřili proti komunistickému režimu. Maďarská revoluce však zůstala vlivem Suezské krize v mezinárodních očích na druhořadé pozici.

Násirův Egypt byl sice zemí tuhé cenzury, reforem, ale i ekonomické stability. Za jeho vlády byla vystavena Asuánská přehrada, při jejíž výstavbě odmítl pomoc Britů, a naopak uvítal Sověty. Násirovu kariéru začal i ukončil Izrael, a tak v roce 1967 po další drtivé porážce od Izraele rezignoval.

Smrtící anatomie atomového hřibu. Kolorované snímky nechaly ožít jaderné testy, které…
Největší, nejkrvavější a plný zlata. Podívejte se do nejslavnějšího zlatého dolu v…Klíčová slova: Egypt, výročí, historie


Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější