nahoru

Život a poprava Rudolfa Hösse – nacistické zrůdy a velitele tábora v Osvětimi

dan27. ledna 2015 • 07:00
Život a poprava Rudolfa Hösse – nacistické zrůdy a velitele tábora v Osvětimi
foto: rarehistoricalphotos.com

Kdo byl Rudolf Franz Ferdinand Höss? Jeden z největších symbolů zrůdnosti druhé světové války, holocaustu a nacistického zla, velitel koncentračního tábora v Osvětimi (dnes si připomínáme 70. výročí jeho osvobození Rudou armádou), kde docházelo k vyhlazování Židů, ale i jiných národů. Höss má na svědomí i životy mnoha lidí z českých zemí.

Höss se narodil v Baden-Badenu v listopadu 1900 a jeho život byl ukončen popravou zcela symbolicky tam, kde páchal strašlivé zločiny – 16. bubna 1947 byl oběšen právě v Osvětimi (některé fotografie z popravy vidíte i na snímcích).

Podle Wikipedie Höss poprvé navštívil Osvětim v dubnu 1940 jako člen komise, která měla posoudit, zdali je toto místo vhodné ke zřízení koncentračního tábora. Velitelem tábora se stal v květnu toho roku a vytrval ve funkci až do listopadu 1943. V květnu 1944 se vrátil, aby pomáhal při likvidaci zhruba 400 000 maďarských Židů.

Po válce zmizel a dopaden byl až 11. března 1946 britskými vojáky, pak svědčil u norimberského tribunálu a potom byl předán do Varšavy, kde byl souzen. Dostal trest smrti a ten byl vykonán za krematoriem č. 1 v Osvětimi.

Během procesu v Norimberku k Osvětimi řekl: „Samotné usmrcování trvalo nejkratší dobu. Za půl hodiny jsme mohli vyřídit 2000 lidí, ale spalování trvalo strašně dlouho. Zabíjení bylo lehké, nebylo třeba ani stráží, aby je nahnali do komor; šli tam dobrovolně, protože si mysleli, že se jdou sprchovat; místo vody jsme pak pustili jedovatý plyn. To všechno šlo velmi rychle."

Jak je vidět, Rudolf Höss si nic jiného než smrt nezasloužil.

dan


Klíčová slova: reflex, osvetimDiskuse ke článku