Život a poprava Rudolfa Hösse – nacistické zrůdy a velitele tábora v Osvětimi | Reflex.cz
nahoru

Život a poprava Rudolfa Hösse – nacistické zrůdy a velitele tábora v Osvětimi

dan27. ledna 2015 • 07:00
Život a poprava Rudolfa Hösse – nacistické zrůdy a velitele tábora v Osvětimi
foto: rarehistoricalphotos.com

Kdo byl Rudolf Franz Ferdinand Höss? Jeden z největších symbolů zrůdnosti druhé světové války, holocaustu a nacistického zla, velitel koncentračního tábora v Osvětimi (dnes si připomínáme 70. výročí jeho osvobození Rudou armádou), kde docházelo k vyhlazování Židů, ale i jiných národů. Höss má na svědomí i životy mnoha lidí z českých zemí.

Höss se narodil v Baden-Badenu v listopadu 1900 a jeho život byl ukončen popravou zcela symbolicky tam, kde páchal strašlivé zločiny – 16. bubna 1947 byl oběšen právě v Osvětimi (některé fotografie z popravy vidíte i na snímcích).

Podle Wikipedie Höss poprvé navštívil Osvětim v dubnu 1940 jako člen komise, která měla posoudit, zdali je toto místo vhodné ke zřízení koncentračního tábora. Velitelem tábora se stal v květnu toho roku a vytrval ve funkci až do listopadu 1943. V květnu 1944 se vrátil, aby pomáhal při likvidaci zhruba 400 000 maďarských Židů.

Po válce zmizel a dopaden byl až 11. března 1946 britskými vojáky, pak svědčil u norimberského tribunálu a potom byl předán do Varšavy, kde byl souzen. Dostal trest smrti a ten byl vykonán za krematoriem č. 1 v Osvětimi.

Během procesu v Norimberku k Osvětimi řekl: „Samotné usmrcování trvalo nejkratší dobu. Za půl hodiny jsme mohli vyřídit 2000 lidí, ale spalování trvalo strašně dlouho. Zabíjení bylo lehké, nebylo třeba ani stráží, aby je nahnali do komor; šli tam dobrovolně, protože si mysleli, že se jdou sprchovat; místo vody jsme pak pustili jedovatý plyn. To všechno šlo velmi rychle."

Jak je vidět, Rudolf Höss si nic jiného než smrt nezasloužil.

Velkovýrobna smrti v Osvětimi – 70. výročí osvobození vyhlazovacího tábora

Unikátní fotografie 10 přeživších, kteří byli v Osvětimi. Jsou to i hrdinové dneška

dan


Klíčová slova: reflex, osvetim


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější