nahoru

Patrik Nacher: Covid upozadil normální vnímání věcí a zvýšil napětí mezi lidmi

PATRIK NACHER 5. prosince 2021 • 14:00
Patrik Nacher: Covid upozadil normální vnímání věcí a zvýšil napětí mezi lidmi
foto: Zbyněk Pecák

Dlouhodobě existuje riziko větší než samotný covid – rozdělení společnosti. Aktuálně na očkované a neočkované. Sociální napětí, které dnes vidíme, může vést k paralýze společnosti, která nebude schopna racionálně fungovat. Covid jednou odejde, hluboké příkopy mezi lidmi a vzájemná nedůvěra ale mohou přetrvávat.

Je třeba respektovat, že otázka očkování je svobodné rozhodnutí každého člověka, za které ponese důsledky. Není možné nikomu v očkování bránit nebo se mu vysmívat ani jiného šikanovat a ostrakizovat, že se očkovat nenechal. Dvojnásob v momentě, kdy stále není jasné, jak dlouho vakcína působí (ty údaje se od počátku několikrát změnily), čemu zabrání a čemu nikoliv. O nepřevzetí odpovědnosti za možné následky ze strany farmaceutických firem, bohužel, ani nemluvě. Důležité je udržet otevřenou diskusi k tématu očkování, k rizikům nemoci, k jejich mutacím, aby nedošlo k nevratným procesům.

Vzpomněl jsem si, jak na karlovarském filmovém festivalu dostali letos účastníci dvoje náramky: černé = očkovaní a bílé = neočkovaní. Opomíjím samotnou symboliku barev – kdyby to bylo obráceně, jistě by se ozvali lidé, že jde o narážku s rasistickým podtextem, takhle to ovšem bylo správně a byl klid. Tato praxe dělení lidí by měla skončit.

Ale není to jen o očkování. Mění se postupně i základní paradigmata. Každodenní praxe například ukazuje, jak se mění pohled i na tak jasnou věc, jakou je nemoc. Za nemocného se mnozí dnes už nepovažují i v momentě, kdy jim není dobře, mají nějaké příznaky, ale přitom vítězoslavně mávají negativním testem. Ano, možná nemají covid, ale ostatní nemoci zázračně nezmizely…

Patrik Nacher je poslanec ANO

PATRIK NACHER


Klíčová slova: politika, koronavirus, covid-19Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.