nahoru

Sovětský „Photoshop“: V manipulaci s realitou a v cenzuře byli Rusové vždy napřed

Radka Typltová 14. prosince 2022 • 06:30
Sovětský „Photoshop“: V manipulaci s realitou a v cenzuře byli Rusové vždy napřed
foto: Wikimedia

Sovětští cenzoři si už dlouho před vynálezem Photoshopu uměli poradit. Pokud se na fotografii nacházel někdo, kdo přišel o status správného soudruha a leckdy v návaznosti na to i o život, jednoduše ho navždy vymazali. Z fotek i myslí lidí…

Nepohodlné osoby byly z negativu vyškrabány, překresleny tenkými štětci, případně vystřiženy a fotografie znovu poskládána dohromady. Předtím byly ale většinou popraveny, aby už nepřekážely další expanzi strany do široké ruské duše. Nutno podotknout, že někteří si to celkem i zasloužili.

Cenzura v Sovětském svazu kvetla odjakživa. Existovalo i několik organizací, které ji měly v popisu práce. Státní tajemství střežilo Generální ředitelství pro ochranu státního tajemství v tisku (Glavlit), oficiální ideologii pak jako ostříž hlídal tzv. Goskomizdat, který cenzuroval všechny tiskoviny včetně beletrie a sbírek poezie. Úřad Goskino pak pečlivě prověřoval veškeré filmy, Golteleradio veškeré rádiové a televizní vysílání.

V galerii si můžete prohlédnout výsledky práce sovětských specialistů na ohýbání reality:

Radka Typltová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.