Bohatství, nebo smrt? Unikátní historické fotografie ukazují místo, kde se umíralo při těžbě diamantů | Reflex.cz
nahoru

Bohatství, nebo smrt? Unikátní historické fotografie ukazují místo, kde se umíralo při těžbě diamantů

Clara Zangová7. února 2019 • 16:30
Bohatství, nebo smrt? Unikátní historické fotografie ukazují místo, kde se umíralo při těžbě diamantů
foto: vintag.es

První diamant nedaleko jihoafrického města Kimberley objevil Erasmus Jacobs v roce 1871. Od té doby až do roku 1914 hloubili desetitisíce dělníků tehdy nejhlubší diamantový důl, a to jen za pomocí krumpáčů a lopat. Obrovská díra, která zde vznikla, je viditelná i z vesmíru. Jak práce na dole probíhaly a v jakých podmínkách dělníci žili, zjistíte v galerii.

Za 43 let, během kterých důl fungoval, v něm pracovalo přes 50 tisíc mužů, kteří vyvezli na povrch 2 720 kilogramů diamantů. Mnozí muži, kteří žili v přilehlém kempu, při pracích v dole zemřeli. Strašné hygienické podmínky, nedostatek vody, ovoce, zeleniny a úmorná práce na ostrém jihoafrickém slunci, to vše mělo často fatální následky.

Stalinova transpolární magistrála: Co zbylo ze sovětské železnice smrti?
Johana Kudrnová 18. července 2018 • 14:09

Stalinova transpolární magistrála: Co zbylo ze sovětské železnice smrti?

Dělníci nejprve pracovali na několika oddělených dolech, v roce 1888 se jejich vedoucí pak rozhodli z nich udělat jeden velký důl pod jednou zastřešující firmou De Beers Consolidated Mines Limited. Tím se jméno bratří De Beers celosvětově proslavilo. Firma pak začala pracovat na gigantickém dole Kimberley, známém také jako Big Hole (Velká jáma). Bývalý důl Kimberley je 215 metrů hluboký (dříve 240 metrů, ke zvýšení dna došlo vlivem sesuvů půdy), jeho průměr je 1,6 kilometru a plocha 17 hektarů. V současnosti už existují i větší diamantové doly, ale Kimberley je stále největší jámou, kterou vyhloubila lidská ruka bez pomoci strojů.

Amerika, jak ji už neuvidíte: Prohlédněte si jedinečné snímky z dobývání Divokého západu

Dnes je důl zaplavený do výšky 40ti metrů a od roku 1971 na jeho místě funguje muzeum hornictví, které je významným turistickým lákadlem. Návštěvníci se mohou podívat na rekonstrukci důlní šachty nebo tak zvaného Starého města, kde dělníci žili. A samozřejmě se přiučit něco o historii dolu.

Kimberley jako mnohá další města, která vyrostla na těžbě a těžkém průmyslu, dnes příliš neprosperuje. Mnoho rezidentů odchází hledat štěstí jinam a město je prý poměrně zanedbané.

Hrůzy nacismu: Ženský koncentrační tábor Ravensbrück, kde byly vězněny i ženy z Lidic
Lidské „zoologické zahrady“ byly na počátku 20. století oblíbenou atrakcí
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější