Návrat dětských otroků: Co se s nimi stane poté, co utečou ze zajetí? | Reflex.cz
nahoru

Návrat dětských otroků: Co se s nimi stane poté, co utečou ze zajetí?

Martin Mrázek7. dubna 2017 • 16:30
Návrat dětských otroků: Co se s nimi stane poté, co utečou ze zajetí?
foto: Ana Palacios

Na západním pobřeží Afriky není prodávání potomků vlastními rodiči ničím neobvyklým. Stačí příslib lepšího života a v přepočtu zhruba 750 korun. Na děti ale žádná světlá budoucnost nečeká, právě naopak. V otroctví pracují od úsvitu do soumraku bez nároku na mzdu, přestávky a často i jídlo. Kromě fyzického týrání zažívají i to psychické, které často pokračuje ještě dlouho poté, co se těm šťastnějším podaří utéct.

Návrat k původním rodinám je totiž velmi složitý. Často se stává, že příbuzní odmítají dítě přijmout. Příkladem může být příběh osmiletého Justina, jenž byl matkou prodán místnímu ševci. U něj otročil několik měsíců, než ukradl trochu peněz. Švec ho vyhodil na ulici a rodina ho odmítla pustit domů. Policie ho nakonec odvezla do centra pro mladistvé, kde se snaží jeho rodině domluvit.

VIDEO: Šokující záběry dětských horníků v afrických dolechVIDEO YouTube.com

Pro Justinovu budoucnost i budoucnost dalších dětských otroků je velmi důležitý UNICEF, který v Togu a Beninu, odkud Justin pochází, spolupracuje s mnoha vládními i nevládními organizacemi. Společnými silami se snaží předcházet obchodování s dětmi a rovněž řešit osudy těch, které amorální byznys již zasáhl. Dětem poskytují lékařskou péči, přístup k psychologům a hlavně ke vzdělání.

Jen v Togu a Beninu se jim podařilo úspěšně začlenit zpět do společnosti přes 1500 dětí. Jak takový proces vypadá, si můžete prohlédnout v naší galerii.

Unikátní snímky: Henryk Ross pohřbil filmy z lodžského ghetta, aby je schoval před nacisty
Neuvěřitelné letecké snímky Izraele, když to ještě nebyl Izrael. 80 let staré fotky…
Krutost první světové války. Podívejte se, jak zachytili fotografové události na bojištíchKlíčová slova: děti, práce, Afrika, otroctvíDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
22,880
29,650
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější