nahoru

Čtrnáctiletý Čech vyhlášen nejlepším mladým fotografem divoké přírody na světě

bar14. října 2015 • 13:00
Čtrnáctiletý Čech vyhlášen nejlepším mladým fotografem divoké přírody na světě
foto: Ondřej Pelánek

Prestižní soutěž o nejlepšího fotografa přírody Wildlife Photographer of the Year, kterou pořádá londýnské Přírodovědné muzeum, letos v druhé nejdůležitější kategorii Junior Wildlife Photographer of the Year vyhrál čtrnáctiletý Čech Ondřej Pelánek. Informovala o tom BBC.

Palánek do soutěže poslal snímek bojujících ptáků, který pořídil na polostrově Varanger na severu Norska. “To je scéna, kterou se pokouší zachytit spousta fotografů, a Ondřejovi se to povedlo,” uvedla předsedkyně poroty Kathy Moran, jinak fotografka National Geographic.

"Byl jsem tak vzrušený, že jsem nemohl spát," píše Pelánek v popisku u fotky a vysvětluje, že právě proto po půlnoci - v Norsku byl v té době polární den - vylezl ze stanu, kde s otcem spali, a náhodou se mu podařilo scénu zachytit.

“Je to plastické. Všechny elementy, které chcete mít na fotografii, se sešly v jeden okamžik. A fakt, že je zachytil tak mladý fotograf, tomu dává ještě další rozměr,” pochválila předsedkyně poroty Pelánka.

Unikátní projekt ukazuje stárnutí psů. Podívejte se na fascinující fotografie

Titul nejlepšího fotografa mezi seniory pak vyhrál Kanaďan Don Gutoski se snímkem smrtelného souboje dvou lišek v Národním parku Wapusk v Manitobě. Porotu zaujala kromě kvality fotky i zpráva, kterou vysílá o změně klimatu – k setkání lišky obecné a lišky polární dříve vůbec nedocházelo. I v tom, že v soouboji na život a na smrt zvítězila liška, která normálně žije v teplejších oblastech, je podle poroty symbolické.

Prestižní soutěž už přes 50 let pořádá londýnské Přírodopisné muzeum (Natural History Museum). Letos fotografové do soutěže přihlásili 42 tisíc fotek ze 100 zemí. Porota pak vybrala vítěze v 18 kategoriích. Na oceněné snímky se podívejte v galerii.

bar


Klíčová slova: wpy, pelánek


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,730
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější