nahoru

Záhada nad Austrálií. Jev Morning Glory dosud čeká na vysvětlení

bar 30. září 2015 • 16:00
Záhada nad Austrálií. Jev Morning Glory dosud čeká na vysvětlení
foto: www.stemme-powergliders.ch/

Carpentarský záliv na severu Austrálie je místem jednoho z nejzáhadnějších meteorologických jevů na planetě. Právě teď, od konce září do listopadu, než začne období dešťů, se na obloze nad pobřežím a zálivem vytvářejí podivné nitkovité mraky zvané Morning Glory. Oblaka jsou někdy dlouhá až tisíc kilometrů a vysoká až dva kilometry.

 

Pro piloty a fotografy jsou tyto útvary, které se vznášejí někdy pouhých sto metrů nad povrchem, doslova ráj. Ovšem nebezpečný – jev provázejí nepředvídatelné pohyby větrů a turbulence. Někdy takové, že mraky doslova letí nad krajinou rychlostí třeba 60 km za hodinu, zatímco na zemi je téměř bezvětří.

Co způsobuje jev Morning Glory, to dosud není úplně jasné. Svůj vliv ale určitě má specifický vztah pobřeží a okolního moře.  Poloostrov Cape York, který vybíhá do moře přesně na sever, odděluje Carpentarský zálliv na západě a Korálové moře na východě. Každé ráno vanou větry z obou moří směrem ke břehu nad polostrovem se stýkají. Vzduch proto stoupá a vytváří oblaka, která kopírují osu poloostrova.

Jev podobný Morning Glory byl pozorován i na jiných místech, například v lamanšském průlivu, Mnichově, Berlíně. Různých pobřežích Austrálie nebo na východě Ruska, ale jen v Carpentarském zálivu se objevuje pravidelně a nejsilněji. Podívejte se na neuvěřitelné objekty nad Austrálií ve fotogalerii.

 

bar


Diskuse ke článku