nahoru

Tragický osud Hančova zachránce: Ukrýval Židy, Češi ho zavřeli a skončil jako bezdomovec

mc 18. listopadu 2021 • 06:10

Když se Bohumil Hanč vydal v roce 1913 na svůj v té sezóně už několikátý závod, svítilo slunce a bylo krásných osm stupňů nad nulou. Jenže počasí se v horách rychle mění, a to se stalo osudným nejen Hančovi, ale i jeho příteli Václavu Vrbatovi, který mu vyrazil hrdinně na pomoc. Hanče nakonec jako první našel jiný závodník jménem Emerich Rath. Krom faktu, že ze smutného příběhu o odvaze přátelství byl zcela vymazán, byl jeho osud poznamenán mnoha temnými událostmi.

Osudný závod po zhoršení počasí zrušili, ale to Hanč netušil a pokračoval v něm sám. Vyjel pouze v košili - bez čepice i rukavic. Toho zalitoval když začalo pršet, jenže situace se ještě zhoršovala. Po cestě ho vyhledal jeho kamarád Vrbata, který mu dal svůj kabát a čepici a nechal ho jet dál. Po chvíli si to ale rozmyslel a chtěl Hančovi pomoci, jenže už našel jen lyže zapíchnuté ve sněhu. Hanče totiž už odvlekl k Labské boudě Emerich Rath, totálně vysíleného sportovce se ale už nepodařilo zachránit. Později bylo u Hančových lyží nalezeno i tělo umrzlého Vrbaty.

Rath se ale do příběhu přátelství doslova až za hrob mezi Vrbatou a Hančem nehodil. A to přestože byl Hančův kamarád. Ačkoliv byl Němec, narodil se v Praze, dětství prožil v Broumově a později se do Prahy vrátil. Byl jedním z prvních lyžařů - na lyžích stál už v deseti letech, později závodil a vyhrával.

Byl neuvěřitelně všestranným sportovcem - závodně běhal, boxoval, hrál hokej i fotbal, věnoval se kanoistice, horolezení, plavání a bobování. A samozřejmě i běhu na lyžích. Od 16 let byl vegetariánem, nepil alkohol a otužoval se. Byl modelem pro fotografie do knihy o posilování a vyhrál i soutěž krásy.

Jeho osud byla ale poznamenán temným stínem. Ve svém obchůdku se sportovními potřebami ukrýval židovského přítele Borise Efenberga, kterému pomáhal i po válce, k říšskému občanství se nikdy nepřihlásil a ani neskončil v odsunu.

Pomyslný hrob své osobě vykopal o něco později, když se začal věnovat trampingu a v Lukách pod Medníkem vybudoval ranč s velkým sportovištěm. To se ale nelíbilo tehdejšímu režimu - Rath za propagaci amerikanismu putoval na rok do vězení a komunisté mu zabavili i obchod. V té době mu také zemřela manželka. Na svobodě pak bojoval o přežití rozprodávání zbývajícího majetku, ale brzy se z něj stal bezdomovec. To ovšem režim odmítal připustit a tak ho poslali do domova důchodců, kde ještě ten rok zemřel.

Ve filmu Synové hor hrál jen malou nevýznamnou roli, která realitu jeho hrdinství zcela vymazala.

mc
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.