nahoru

Doroto, Doroto, pověz mi, kdo ze zdejších obyvatelů je největší prase?

Jan Folný 13. ledna 2023 • 17:00
Spisovatel Jan Folný
Spisovatel Jan Folný
• foto: 
Archiv Jana Folného

Dorota uklízí ve vile, kde během celého roku žijí spisovatelé, literární historici a kritici z různých zemí, co přijeli do Polska psát. A já se jí zeptal, kdo ze zdejších obyvatelů je největší prase. A hned toho zalituju, protože se bojím, že řekne: Ty! Dorota mi ale neodpoví, jen se usměje.

Dorota se vůbec ráda usmívá. Vlídné úsměvy, veselá zamávání a přátelská pokynutí hlavou jsou její hlavní dorozumívací prostředky, protože obyvatelé vily nemluví polsky a Dorota zas mluví jenom polsky. Jen já mám oproti ostatním výhodu: já se s milou uklízečkou Dorotou, rozvedenou matkou dvou dětí, co se v devětačtyřiceti rozhodla jít studovat literaturu, a aby si to mohla dovolit, uklízí ve vile literátů a pisálků, domlouvám prostřednictvím popolštěné slovenštiny (ona) a slovenštiny počeštěné (já).

Potkáváme se na náš panslovanský pokec ve společné kuchyni v podstatě každý den v době oběda, aniž bychom ale cokoliv jedli. Dáváme si jen kávu. Já ji pro nás dělám v liché dny, ona v sudé. Já neobědvám, protože jsem většinou zrovna dosnídal, a ona neobědvá, protože šetří peníze. Nejčastěji se bavíme o Krtečkovi, Hrabalovi, Bolkovi a Lolkovi a Olze Tokarczukové, tedy o tom, co si oba na národní kultuře toho druhého ceníme nejvíc. Hlavně o Krtečkovi se už bavíme celé týdny, toho ona – stejně jako celé Polsko – miluje.

Ptám se jí, proč se rozhodla jít takhle v plné dospělosti studovat právě literaturu. Z toho, co mi odpoví, pochopím, že to je něco, co vždycky studovat chtěla, ale kvůli dětem nemohla. A teď, když už si i její děti dělají, co chtějí, tak proč by ona nedělala to samé? To se mi líbí. Přemýšlím, co jsem já vždycky chtěl udělat, ale nemohl. Měl bych s tím taky začít.

A jak zvládá to uklizení po literátech, ptám se ještě a mířím tím znovu ke své původní otázce: Kdo je největší prase? Je mi jasné, že to s námi má Dorota těžké, protože většina spisovatelů a lidí tzv. od literatury, které znám osobně, je velmi zajímavá a inspirativní, ale zároveň jsou často přezíraví až arogantní. Bývají odtržení od takových přízemností, jako je třeba umýt si po sobě nádobí. Nebo i umýt sebe. Ano, opravdu takové znám.

„Nie, nesúhlasím,“ řekne Dorota a dopije polední kávu. „Všetsi sú fajn. Teda až na autorov slam poézie. Slam poeci jsou ozajstná čuňata.“ A znovu se usměje, nyní o něco poťouchleji než obvykle.

„Absolutnie súhlasím. To jsou,“ řeknu a beru oba naše šálky dopité kávy. A zatímco ona jde znovu uklízet po jiných, já vkládám hrnečky do myčky.

Jan FolnýPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.