Na co do kina tento týden: Vraždy, podvody, chlast a jiná svinstva | Reflex.cz
nahoru

Na co do kina tento týden: Vraždy, podvody, chlast a jiná svinstva

Vojtěch Rynda6. října 2018 • 18:00
Lars von Trier: Jack staví dům
• video: 
Aerofilms

Aktuální várka filmových premiér nenabízí pěknou podívanou. A jako by nebyla dostatečně temná už témata snímků, často hapruje i jejich provedení a stopáž. Jak tedy dopadly novinky Larse von Triera, Ondřeje Trojana, režijní debut herce Bradleyho Coopera a další tituly?

U filmu Jack staví dům je dvouapůlhodinová stopáž součástí „vtipu“. Jinak než jako svého druhu konceptuální humor totiž nový počin kontroverzního režiséra Larse von Triera vnímat nejde. Navenek dánský tvůrce vypráví o stavebním inženýrovi Jackovi, který v USA 70. a 80. let vraždí ženy, pokouší se postavit dům a obě činnosti považuje za umělecké disciplíny. Ve skutečnosti má ale Trier na mysli sám sebe: v rozvleklých konverzačních pasážích nechává Jacka a jeho průvodce Vergilia promlouvat o povaze umění, cituje vlastní filmy, dělá narážky na svou pověst „nepohodlného“ tvůrce. Ano, je to hodně úmorná a brutální „legrace“, ale jeden z těch originálnějších filmařů současnosti ji takovou mít chtěl a po celé její trvání na vás spiklenecky pomrkává.

Dvě a půl hodiny má i Toman producenta, režiséra a spoluscenáristy Ondřeje Trojana (Občanský průkaz, Želary). Ten se pro změnu odehrává v Československu v prvních letech po druhé světové válce. Titulním hrdinou je (a skutečně byl) oportunistický hochštapler, který šmelí, napakovává se na válečných obětech, paktuje se s komunisty a získává na vlivu a důležitosti, jenže pýcha předchází víme čemu. Výpravný velkofilm trpí tím, že toho chce říct příliš mnoho najednou, ale přitom sklouzává ze zbytečným polopatismům, a také tím, že představitel Tomana Jiří Macháček není úplně stavěný na velké osudové role.

Pierre Richard: Mé filmy byly pro lidi z východního bloku světlem v temnotě a já o tom…

Hudební snímek Zrodila se hvězda je překvapivě snesitelný (na to, že jde o režijní debut herce), ale i on podklesává pod stopáží daleko přes dvě hodiny. Ve čtvrtém filmovém zpracování téže látky (1937, 1954, 1976 a 2018) spojují síly country-rocková superstar Jackson Maine a začínající zpěvačka Ally. Jackson kolegyni doslova dotáhne na pódium před davy, vedle úspěšné pracovní spolupráce je z toho i láska a všechno by mohlo být krásné a čisté, kdyby to vyhořelý a démony stíhaný muzikant nepřeháněl s alkoholem a prášky. Lady Gaga ve své první velké roli exceluje a ani soundtrack není k zahození (hlavně jeho rocková část), ale Bradley Cooper se rozmělňuje v hereckém výkonu i v režii a celé je to – opět – strašně dlouhé.

Příliš krátký je naopak Venom, další z nekonečné řady filmů o komiksových (anti)hrdinech ze stáje firmy Marvel. Aby se dosáhlo přístupnosti pro mládež, bylo z filmu údajně vystřiženo přes půl hodiny scén, kvůli čemuž je výsledek nevyrovnaný, nesourodý a prostě ode zdi ke zdi. Hlavní hrdina je jakýmsi křížencem investigativního reportéra a zlého svinstva z vesmíru. Doporučitelné pouze nekritickým obdivovatelům Toma Hardyho, který ztvárnil hlavní (dvoj)roli.

Od 7. října začne vysílat nová televize. Mall.tv nabídne zdarma filmy, pořady i seriály

Nelehkou kolekci doplňuje vynikající lotyšsko-český dokument Neklidná hranice o dějinách lotyšsko-ruského pomezí a různých náhledech na ně. Jde o místo, kde by světové geopolitické napětí mohlo podle BBC přerůst ve třetí světovou válku...

Jediné světlo na konci distribučního tunelu tak představuje rodinný film Bella a Sebastian 3, další dobrodružství chlapce Sebastiana a psice Belly z oblíbené knihy madamme Cécile Aubry. Sebastian dospívá, z Belly je maminka tří roztomilých štěňátek a na ty francouzské Alpy je pořád radost pohledět. Narozdíl od většiny aktuálních premiér.

10 nejlepších komedií všech dob. Filmy, u kterých se budete smát, i kdybyste nechtěli
Exceloval jako král Kazisvět, cirkusák Carlo Humberto nebo fanatický jezuita Koniáš.…

Vojtěch Rynda


Klíčová slova: filmy, kultura


Vybíráme z placeného obsahu
Šmarda se vzdal nominace na ministra, oznámil to Hamáčkovi. ČSSD doporučil, aby vládní koalici opustila
Vládu si rozvracet nedáme! aneb Jak si Andrej Babiš nakonec našel výhodný postoj
Solná nevěsta: Co se stane s černými šaty po dvou měsících v Mrtvém moři?
V 71 letech zemřel Lars Larsen. Jeden z nejbohatších Dánů a zakladatel řetězce Jysk
ČSSD je v agonii a Zemanově pasti. Navíc je personálně vyprahlá a vnitřně rozervaná

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější