nahoru

Když v létě do Krkonoš, tak na horskou pivní stezku

Jiří Štefek 24. května 2018 • 14:00
Horské pivo Fries Karel Polívka a jeho tým vaří z pramenu vyvěrajícího na louce u Friesových bud
Horské pivo Fries Karel Polívka a jeho tým vaří z pramenu vyvěrajícího na louce u Friesových bud
• foto: 
Archív

Pro návštěvníky nejvyšší českých hor se od pátku 1. června opět otevírá Krkonošská pivní stezka. Již pátý ročník existence tohoto unikátního projektu nabídne zájemcům trasu dlouho 35 kilometrů a celkem šest pivních zastávek. A samozřejmě výlet do nitra Krkonoš plný krásných výhledů a čerstvého horského povětří.

U zrodu Krkonošské pivní stezky stál mladý energický podnikavec Karel Polívka, který na Friesových boudách provozuje dva hotely a minipivovar. „Zjistil jsem, že v okolí je řada dalších malých pivovarů. Zprvu jsem je vnímal jako konkurenci. Ale vzápětí jsem svůj pohled zásadně změnil a vzal tuto skutečnost jako velkou příležitost. Příslušné pivovary jsem obvolal, sešel se s majiteli a navrhl jsem jim, že by bylo fajn udělat pivní stezku po horách,“ vzpomíná Polívka na samotné začátky projektu. „Chtěl jsem to zatraktivnit tím, že lidé budou sbírat razítka a na konci dostanou dárek. Svoji orazítkovanou kartičku pak mohou dát do slosování o různé ceny. Spustili jsme to a ono se to chytlo,“ dodává.

Od června 2014 tak mohli návštěvníci Krkonoš ochutnat piva z čtveřice minipivovarů – Fries z penzionu Andula, Paroháče z Luční boudy a Hendrycha a Krkonošského medvěda z minipivovarů ve Vrchlabí. V loňském roce se tato čtveřice rozrostla o pátý minipivovar, kterým se stal Trautenberk z Malé Úpy. A i před startem letošního ročníku ohlásili pořadatelé další nový přírůstek. Šestým členem pivní stezky se stal Pecký pivovar z Pece pod Sněžkou.

Díky přibývajícím pivním zastávkám se rozšířila délka trasy z původních 22 na 35 kilometrů. Během ní turisté projdou nejkrásnějšími místy Krkonoš, mohou se zastavit na Sněžce a klidně i na jakékoliv ze zastávek přespat a výlet si rozložit do více dní. Například na Luční boudě, která se nachází na úpatí Sněžky, pak mohou usínat s pocitem, že nocují na nejvýše položené chatě (i pivovaru) v celé střední Evropě.

Když před čtyřmi lety Krkonošská pivní stezka startovala, bylo pro zisk bonusu a možnost zařadit se do slosování o některou z cen nutné absolvovat ji celou, tedy čtyři zastávky. Nyní už – kvůli výraznému rozšíření stezky – nejsou pravidla tak „přísná“. Vzhledem k náročnosti a délce trasy se mohou na tento bonus těšit i ti, kteří neprojdou stezku celou, ale na své kartičce mají potvrzené alespoň čtyři zastávky.

Více o Krkonošské pivní stezce si přečtěte v příloze Cestování, která vyšla jako součást aktuálního tištěného Reflexu.Klíčová slova: cestování, pivo, krkonoše, ČeskoDiskuse ke článku