Jižní Tyrolsko

Jižní Tyrolsko Zdroj: IDM Südtirol/Harald Wisthaler/ Manuel Kottersteger

Jižní Tyrolsko
Lyžování na ledovci Schnalstal
Lyžování na ledovci Schnalstal
Lyžování na ledovci Schnalstal
Lyžování v Meranu
7 Fotogalerie

Jižní Tyrolsko příjemně překvapí: Nejvýše položený hotel v Evropě, lyžařské zážitky i ledová mumie

Martin Bryś

Jezdit na hory do Alp už jsme si zvykli, čím dál víc ale zimní výlety nejsou jen o lyžích. Češi patří mezi nejpočetněji zastoupené turisty v regionu a už jim zdaleka nejde jen o sport. Kultura, jídlo, historie a další program se stávají čím dál žádanějším doplňkem dovolené.  Jižní Tyrolsko, historické území v severní Itálii, v tomto zůstává oproti jiným horským regionům v mnoha ohledech výjimečné. Elegantně se tu potkávají zdánlivě rozdílné světy: tradice, luxus a komfort spolu s ekologickou udržitelností.

Lyžařský areál Val Senales je známý svými ledovcovými svahy, které umožňují prodlouženou lyžařskou sezónu. Ještě před dvaceti lety se tu dalo lyžovat celoročně. Letos začala sezona koncem listopadu. A to mimo jiné proto, že se do provozu uvádí nová lanovka na vrchol ledovce. Místní infrastruktura je promyšlená do posledního detailu. Stačí se ubytovat v některém ze zdejších hotelů, využít zdarma dostupné autobusy a dojet až k lanovkám, které vás během několika minut vyvezou do výšek přes tři tisíce metrů nad mořem. A třeba rovnou do hotelu. Ano, přímo na Schnalstalském ledovci je nejvýše položený hotel v Evropě. Jmenuje se Grawand a nachází se ve výšce 3212 m. n. m. Pokud se vám z představy bydlení takhle vysoko zatočila hlava, stavte se sem aspoň na jídlo nebo kávu. Jejich restaurace dobře vaří a nabízí výhledy do všech směrů. Díky specifické poloze Jižního Tyrolska se tak s každým otočením hlavy díváte do jiné země. Tu do Itálie, vedle do Švýcarska a naproti do Rakouska. Alpy jako na dlani.

Pokud se rozhodnete lyžování spojit s návštěvou města Merano, připravte se na kontrast alpského prostředí a elegantní lázeňské atmosféry. Merano se svými krásnými promenádami a vinicemi na okolních svazích představuje dokonalý únik od ruchu sjezdovek. Ale nebylo by to Jižní Tyrolsko, aby se i tady nedalo lyžovat. Přímo nad městem se tyčí rozsáhlý skiareál, má úplně nové lanovky a díky nižší poloze než Schnalstalský ledovec je tu taky mnohem mírnější počasí. Tady se nelyžuje na výkon, ale na pohodu. Jezdí sem hlavně místní, ale když to vychytáte, nebudete se na vleku mačkat. Italové totiž lyžují hlavně dopoledne. Po obědě tak budete na svahu skoro sami.

Cesta do minulosti – příběh Ötziho

Při návštěvě údolí Val Senales (Schnalstal) nesmíte minout archeologický park věnovaný slavné mumii Ötziho, která byla nalezena v roce 1991 v nedalekém ledovci na rakousko-italské hranici. Tento více než 5 000 let starý muž je fascinující spojkou do doby měděné. Můžete se dozvědět, jak Ötzi žil, jakou výbavu měl u sebe i jak jeho mumie napomohla vědeckému pokroku. Tato lokalita je oblíbená jak mezi rodinami s dětmi, tak mezi milovníky historie, kteří hledají inspiraci a odpovědi na otázky z dávných dob. Kdybyste pak tohohle zmrzlíka chtěli vidět na vlastní oči, stavte se v nedalekém Bolzanském muzeu. A taková zajímavost na závěr. Mezi Rakušany a Italy trvá spor o to, komu Ötzi vlastně patří. Našli ho sice na italské straně hranice, ta se ale nedlouho před jeho objevením administrativně posouvala. Oba národy tak Ötziho berou za svého.

Kromě německy a italsky mluvícího obyvatelstva žije v Jižním Tyrolsku také menší etnikum Ladinů, kterých je kolem třiceti tisíc. Jsou přímými potomky starých Římanů a jejich jazyk ladinština je zvláštním rétorománským dialektem. Ladinská kultura je bohatá na tradice od folklóru až po gastronomii a návštěvníci si mohou užít místní autentické slavnosti nebo tradiční pokrmy.

Z ladinské komunity pochází i světově proslulý hudební skladatel Giorgio Moroder, který se z malého horského městečka vypracoval až do Hollywoodu. Tento trojnásobný držitel Oscara za filmovou hudbu je právem považován za jednoho z průkopníků elektronické hudby a jeho hity stále rezonují po celém světě.

Za vínem a požitky

Na své si přijdou i milovníci vína. V nedalekém vinařství Marinushof, které se nachází přímo v údolí Val Venosta (Vinschgau), ochutnáte místní odrůdy jako Lagrein či Gewürztraminer. Rodinný podnik vás provede procesem výroby od pěstování révy až po lahvování. Zdejší vína si můžete vychutnat na místě nebo si je odvézt jako suvenýr. A nejen vína. Byť jsme na úpatí hor, zdejší kraj je známý pěstováním ovoce. A vypěstují ho tolik, že zbyde i na pálenku.

Kuchyně Jižního Tyrolska je zajímavá směsí alpských a středomořských vlivů. I v odlehlých horských chatách na vás čekají pokrmy, které překvapí svou kvalitou a chutí. Po italském způsobu se tu stoluje v několika chodech – od lahodných těstovin přes tyrolský špek až po dezerty jako tradiční jablečný štrúdl. To vše je doprovázeno místními víny a na závěr žaludečním likérem Enzian, který vás postaví na nohy. Prakticky v každé restauraci můžete plynule přecházet mezi italskou nebo rakouskou kuchyní, jen se nenechte zmást. Pokud budete mluvit německy, objednáte si vídeňský řízek, pokud ovšem stejnou objednávku zadáte italsky, už to bude řízek milánský. Holt podobně jako Ötziho i toto jídlo si nárokují obě země. Jako by nevěděly, že ve skutečnosti pochází z Česka.

Ekologická udržitelnost v praxi

Val Senales i další lyžařská střediska Jižního Tyrolska jsou vzorem v ekologickém přístupu. Sněžná děla využívají vodu z retenčních nádrží, což prodlužuje sezónu a minimalizuje dopad na přírodní zdroje. Veřejná doprava zdarma pro turisty zase šetří emise a usnadňuje pohyb mezi jednotlivými lokalitami. Val Senales a Merano tak nabízejí harmonii tradice, moderního komfortu a respektu k přírodě. Ať už hledáte skvělé lyžování, historické a kulturní zážitky nebo gurmánské potěšení, zde najdete od každého něco.